melekler gaybı bilirlermi

Yine bir ateist sitesınden alıntıladığım yazıyı sizlerle paylaşmak istedim ve gördüğüm Kuran-ı kerim eğer bir roman gibi okunursa olacağı budur dedirtiyor bakalım sizler ne diyeceksiniz. Buyrun ; Bakara suresinde Adem'in ...

1. Alt 07-25-2008, 19:27 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Yine bir ateist sitesınden alıntıladığım yazıyı sizlerle paylaşmak istedim ve gördüğüm Kuran-ı kerim eğer bir roman gibi okunursa olacağı budur dedirtiyor bakalım sizler ne diyeceksiniz. Buyrun ;

Bakara suresinde Adem'in yaratılışı ile ilgili bölüm şöyledir;

2/30. Rabbin meleklere "Ben yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti; melekler, "Orada bozgunculuk yapacak,kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? Oysa biz Seni överek yüceltiyor ve Seni devamlı takdis ediyoruz"
    dediler; Allah "Ben suphesiz sizin bilmediklerinizi bilirim" dedi.'
    Allah sadece 'ben yeryüzünde bir halife var edeceğim' diyorken,Melekler 'Orada bozgunculuk edip,Kanlar dökecek birini mi?' diyor.
    Melekler,Gaybı bilemez,yani geleceği bilemez.
    O halde,nasıl oluyor da,
    Adem'in dünyaya gönderileceğini,
    İnsanoğlu nun bozgunculuk edeceğini,
    Vucudunda Kan olduğunu,
    Kan'ın dökülecek bir sıvı olduğunu,
    Dökülmenin,ancak yerçekiminde olabileceğinden, yerçekimi olduğunu?
    Kan dökme'nin kötü bir şey olduğunu,
    Ve insanın kan dökeceğini,
    Bilebiliyorlar.
    Allah'Gaybı sadece ben bilirim' demiyor mu?
    Melekler aşağıda göreceğiniz gibi'Biz ancak senin öğrettiğini bilebiliriz' demiyor mu?
    O halde Melekler nasıl olur da geleceği bilir?
    2/31. Ve Adem'e bütün isimleri öğretti, sonra eşyayı
    meleklere gösterdi. "Eğer sözünüzde samimi iseniz
    bunların isimlerini bana söyleyin" dedi.
    2/32. Cevab verdiler "Sen münezzehsin, öğrettiğinden
    başka bizim bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz Sen hem
    bilensin, hem Hakim'sin".
    Melekler,görüldüğü gibi eşyaların ismini bilemiyor,fakat Kan'dan bahsedilmediği halde,ne olduğunu,ne işe yaradığını vs biliyorlar.
    Meleklerin söyledikleri doğru çıkmıştır.
    İnsan'da Kan vardır,insan Kan döker,bozgunculuk yapar vs.
    Demek ki,Melekler geleceği görebiliyor,
    Hem de oldukca doğru.

Hicr;
    32- Allah buyurdu ki: "Ey İblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?"
    33- İblis şöyle dedi: "Kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde edemezdim."
    34- Allah şöyle buyurdu: "Öyle ise oradan çık! Sen, artık kovulmuş birisin."
    35- "Kıyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir."
    36- İblis: "Rabbim! Öyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyamete) kadar bana mühlet ver" dedi.
    37- Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin."
    38- "Allah katında bilinen vaktin gününe kadar..."
    39- İblis şöyle dedi: "Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!"
    İblis geleceği gayet güzel biliyor. Neleri biliyor?
    . Ademin ve eşinin cennette ikamet edeceklerini
    . Ademin ve eşinin yasak meyve konusunda uyarılacaklarını
    . Ademi ve eşini kandıracağını
    . Ademin tevbe edeceğini
    . Tevbesinin kabul edileceğini
    . Cennet yurdundan indirileceklerini
    . Bir vakte kadar imtihan edileceklerini
    İmtihan olacağını biliyordu ki "dosdoğru yolunun üzerine oturacağım ve onları saptıracağım, yeryüzünde günahlarını süsleyeceğim" diyor. Daha Allah Ademe "sen ve eşin cennette otur, şu ağaca yaklaşma" bile dememişken...

Bir de şu saçmalık ve tutarsızlıklara dikkat çekelim:
    1.Allah yeryüzüne Halife yaratacaksa niye cennete koyuyor.
    2.Halife artçıl demektir.İLK yaratılacak insan kimin artçısı veya halifesidir.
    3.Meleklere sadece'Ben yeryüzüne halife yaratacağım ' dediği halde,Melekler bu halife'nin Vücudunda KAN olacağını nereden biliyor ki 'Kan Dökecek' birinden bahsediyor.
    4.Melekler haklı çıktı,insan vücudunda kan var ve insan kan döküyor(Kabil'in Habil'i öldürmesi)
    5.Melekler gaybı biliyorlar mı?
    6.Melekler 'Ya Rab ! Senin bize bildirdiğinden başka bilgi mümkün değildir'(Bakara 32)dediklerine göre olacakları nasıl bilmiş olabilirler?
    7.Çaktırmadan Levh-i Mahfuz'u mu okuyorlar acaba ?
    8.Adem'e kendi ruhundan üflemiş ise,diğer yarattıklarına da üflemişmidir?
    9.Kendi ruhunda azalma olmuşmudur?
    10.Neresi ile üflemiştir?
    11.Ve Adem'in neresinden üflemiştir?
    12.Çamurdan testi veya cam eşya yapanların üflemesi de benzer bir durum mudur?
    13.Havva'yı Adem'den yarattığına göre,Havva'nın Ruh'u Adem'in Ruh'undan mı alındı? Yoksa Havva'ya ayrıca ruh üflendi mi?
    14.Adem'in çocukları birbirini nasıl 'üfledi'de zürriyet devam etti?
    15.Melekler hiç bir şeyin ismini bilemezken,daha yaratılmadan,kan'ın ne olduğunu,kan'ın ismini ve kan dökme'nin kötü bir şey olduğunu nasıl bilebiliyorlardı?
    16.Ateşten yaratılan cinlerin de kanı dökülür mü?

2. Alt 07-25-2008, 19:34 #2
    el_feta Mesajlar: 1.168
    ne diyelim efendim..dilerseniz tek tek sorulara cevap verelim,dilerseniz amaaann deyip geçelim...var mı kafasına takılan bişey?

3. Alt 07-25-2008, 19:36 #3
    Benim vaktim yok çıkıyorum şu anda ama geceleyin inşaallah yazacağım sende yazarsan kardeşim sevinirim sonuçta sorulan bu soru eger birinin aklında şüphe yaratıyorsa farzdır

Selametle

el_feta bunu beğendi.
  4. Alt 07-25-2008, 20:14 #4
    xyzt Mesajlar: 384
    benim sorularıma cvp verebilir misiniz? ( çok bilinmesi gereken ve lazım olan şeyler değil belki ama sordum işte)
    1. cinler ölür mü. ölürse nasıl oluyo. nerede oluyorlar.
    2.cennet sadece insanlar içinmidir. hayvanlar nereye gidecekler?( sakın gülmeyin )
    2. bide şey biz dünyaya ademoğlu cennette günah işlediği için mi gönderildik. yani dünya ozaman yaratılmamışmıydı. ya da söyle sorayım; günah işlememiş olsalardı insanlar sürekli cennette mi yaşayacaklardı.( ben bunların cevabını kısmen biliyorum. bu konuya vakıf olanlar cevap versinler. bilmeyenler kesinlikle yorum yazıp günaha girmesinnler.)

cevapları gece 12 de okurum görüşrüz

5. Alt 07-25-2008, 20:22 #5
    1. cinler ölür,elbet..nasıl olur kısmını anlayamadım..nasıl nasıl ölür..basabaya ölür işte...
    2.cennet sadece insanlar için değil ins ve cinn içindir,hayvanlara gelince kayanğının netliğini bilmemekle beraber 10 ya da 12 hayvan mı ne cennete gideceğini biliyorum,ashyab-ı kehf in köpeği katmir felan...onun dışında hayavanat ve nabatat toprak olur,hepsi bu...
    3.kuran da bazı şeyler kafa karıştırabilir ,bunun nedeni allah katında zaman kavramı yok iken bizim dünyamızda varoluşudur...aslında kader meselesinin de kafaya takılmasının da sebebi budur...kannatim o ki,ilahi bir senaryo..nitekim daha adem as yaartıldığında allah cc: ben YERYÜZÜNDE bir halife yaratacğım' diyor...
    yani,insanın ne olacağı zaten belliydi...bunu kader konusu gibi düşünün...allah cc biliyordu günah işleyeceğini,ama onun biliyor oluşu bizi ona mecbur kılmaz...
    daha fazla açıklamam gerekirse buralardayız efendim..
    selam ve dua aile..

6. Alt 07-26-2008, 00:34 #6
    xyzt Mesajlar: 384
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    1. cinler ölür,elbet..nasıl olur kısmını anlayamadım..nasıl nasıl ölür..basabaya ölür işte...
    2.cennet sadece insanlar için değil ins ve cinn içindir,hayvanlara gelince kayanğının netliğini bilmemekle beraber 10 ya da 12 hayvan mı ne cennete gideceğini biliyorum,ashyab-ı kehf in köpeği katmir felan...onun dışında hayavanat ve nabatat toprak olur,hepsi bu...
    3.kuran da bazı şeyler kafa karıştırabilir ,bunun nedeni allah katında zaman kavramı yok iken bizim dünyamızda varoluşudur...aslında kader meselesinin de kafaya takılmasının da sebebi budur...kannatim o ki,ilahi bir senaryo..nitekim daha adem as yaartıldığında allah cc: ben YERYÜZÜNDE bir halife yaratacğım' diyor...
    yani,insanın ne olacağı zaten belliydi...bunu kader konusu gibi düşünün...allah cc biliyordu günah işleyeceğini,ama onun biliyor oluşu bizi ona mecbur kılmaz...
    daha fazla açıklamam gerekirse buralardayız efendim..
    selam ve dua aile..

çok tatmin olmadım cevaplardan.ama yinede teşekkür ederim. başkalarıını kafaalrını karıştırmamak adına soru sormuyorum.

7. Alt 07-26-2008, 01:30 #7
    eyvallah...napalım...buralarda yazmakla bu kadar oluyor..

8. Alt 07-26-2008, 03:28 #8
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    benim sorularıma cvp verebilir misiniz? ( çok bilinmesi gereken ve lazım olan şeyler değil belki ama sordum işte)
    2.cennet sadece insanlar içinmidir. hayvanlar nereye gidecekler?( sakın gülmeyin )
    3. bide şey biz dünyaya ademoğlu cennette günah işlediği için mi gönderildik. yani dünya ozaman yaratılmamışmıydı. ya da söyle sorayım; günah işlememiş olsalardı insanlar sürekli cennette mi yaşayacaklardı.( ben bunların cevabını kısmen biliyorum. bu konuya vakıf olanlar cevap versinler. bilmeyenler kesinlikle yorum yazıp günaha girmesinnler.)

cevapları gece 12 de okurum görüşrüz

1-
    Bize gelen bazı haberlerde, “cin yanması, cinlerin yakılması” diye bir olay vardır. Halkımız hoca, üfürükçü, muskacı vs. Kişilerin yanına gittiğinde, okuma neticesinde bazen “şu kadar cin yaktım, bu kadarı yandı” diye ifadelerle karşılaşıyor. Fakat, dumansız ateşten varlığa sahip bir cin nasıl yanıyor? Bu yanma bizim bildiğimiz bir yanma mı yoksa başka bir fiziki ve kimyevi olay mı söz konusudur?

Tecrübeler ve araştırmalar neticesinde anlaşılan şudur: cinler de insanlar gibi canlı, şuurlu, akıllı varlıklardır. Yalnız akıl ve muhakeme konusunda insan daha üstündür. Cinlerin sür'at ve görüntü verme, geçmişe gidip gelme gibi bizden üstün tarafları da vardır. Bizim gibi onların da ruhları vardır. Ruh sayesinde canlı kalmaktadırlar. Aramızdaki fark; bizim ruhumuz molekül yığını, maddi bir cesetle, cinlerin ruhu ise bir enerji, bir akımla alakalıdır. İnsan öldüğü zaman ruh cesedi terk eder, berzah alemine yollanır. Et ve kemikten oluşmuş beden toprağa konur. Bir müddet sonra cesed çürüyüp, toprak olur. Şekil ve mahiyet değiştirerek bir halden başka bir hale inkılap eder. Ama kainattaki atom sayısı ve sabit kütle dengesi bozulmaz. Cin öldüğünde ise ruhu, berzah alemine giderken, ruhsuz vücudu yani enerjisi başka bir mahiyette yine yeryüzünde enerji olarak bulunur.

Arif Aslan

2-Hangi hayvanlar Cennete girecek?

Mişkâtü’l-Envar isimli eserde İmam Mukatil’den bu hususta şöyle bir rivayet nakledilir:

Şu on hayvan Cennete girecektir:

1. İbrahim Aleyhisselâmın buzağısı.

2. İsmail Aleyhisselâmın yerine kesilen koç.

3. Salih Aleyhisselâmın bir mucizesi olan deve.

4. Yunus Aleyhisselâmı yutan balık.

5. Musa Aleyhisselâmın ineği.

6. Uzeyir Aleyhisselâmın merkebi.

7. Süleyman Aleyhisselâmın karıncası.

8. Belkıs’in hüdhüd kuşu.

9. Ashab-ı Kehf’in Kıtmir isimli köpeği.

10. Peygamberimizin Kasva isimli devesi.

Ayrıca bu hususta Bediüzzaman Said Nursî ise, “Üçüncü Şua” olan Münacat isimli eserinde şöyle demektedir:

“Evet, ebedînin sâdık dostu ebedî kalacak ve bâkînin âyine-i zîşuuru bâki olmak lâzım gelir.

“Hayvanların ruhları bâkî kalacağını ve Hüdhüd-ü Süleymânî (a.s.) ve Nemli ve Naka-i Sâlih (a.s.) ve Kelb- Ashab-ı Kehf gibi bazı efrad-ı mahsusa hem ruhu, hem cesediyle bâkî âleme gideceği ve her bir nev’in ara sıra istimal edeceği bir tek cesedi bulunacağı rivayat-ı sahihadan anlaşılmakla beraber, hikmet ve hakikat, hem rahmet ve rububiyet öyle iktiza ederler.”

Yani, ruh bâkî kalacağına göre, bütün hayvanların ruhları bâkî kalacaktır. Fakat Cennete girecek olan bu hayvanlar gibi, bazı hususi fertler de hem ruhu, hem de cesedi ile birlikte bâki âleme gidecektir. Ve ayrıca her bir tür mahlukun ara sıra kullanacağı bir cesedinin bulunacağı bildirilmektedir.

Evet, rivayetler değişik olsa da, Cennete girecek olan hayvanlar başlıca bunlardır. Onların Cennetteki hayatını, nerede, nasıl bulunacaklarını ise Ancak Cenab-ı Hak bilir. Çünkü o âlemin gerçek keyfiyetine bizim idrakimiz kâfi gelmez...

3-Cesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip, insan sekline koydular. Mekke ile Taif arasinda 40 yil yatip salsal oldu. Yani pismis gibi kurudu. Önce Muhammed aleyhisselamin nuru alnina kondu. Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her seyin ismi ve faydasi kendisine bildirildi. Boyu ve yasi kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanin emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi : « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik. Iblis haric hepsi secde ettiler. O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) . Hz. Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet'e götürüldü. Cennet'de yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz. Havva yaratildi. Allahü teala onlari birbirine nikah etti. Yasak edilen agactan unutarak ve Iblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar. Adem aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasinda Havva ile bulustu. Kabe'yi insaa etti.

Hz. Adem her sene hac yapardi. Arafat meydaninda veya baska meydanda , kiyamete kadar gelecek cocuklari belinden zerreler halinde cikarildi. «Ben sizin Rabbiniz degil miyim ?» diye soruldu. Hepsi «Evet » dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahud belinden yalniz kendi cocuklari cikti. Sonra Sam'a geldiler. Burada cocuklari oldu. Neslinden 40.000 kisiyi gördü. 1500 yasinda iken cocuklarina peygamber oldu. Cocuklari cesitli dillerde konustu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruc, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacilik, matematik bilgileri ögretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi. Bir rivayete göre 2000 yasinda iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs'de veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da oldugu rivayetleri vardir.

Sorularla islamiyet

el_feta bunu beğendi.
  9. Alt 07-26-2008, 09:08 #9
    eyvallaaah eyvallaah alpatrum...

10. Alt 07-26-2008, 16:17 #10
    THEHAFIZ Mesajlar: 135
    Alıntı:
    xyzt;17784]benim sorularıma cvp verebilir misiniz? ( çok bilinmesi gereken ve lazım olan şeyler değil belki ama sordum işte)

Elbette ölür, ölümsüz tek varlık Allah'tır, ama burada CİN yaratığın ne olup olmadığı önemli,
    Bir kere, CİN, bizim bildiğimiz manada, görünmeyen varlıklar değildir, bu CİN kavramı tamamen ilkel kabilelerden devşirmedir,
    Kur'anın bahsettiği CİN, tanınmayan insanlardır.
    Araplar, tanınan varlıklara İNS, tanınmayanlara ise CİN derler, yani, şu an da ben sizin cinninizim, siz de benim.. Tanıştığımızda birbirimizin ins'i oluveririz..
    Cin suresinde Kur'an dinlemeye gelen cinler de, mekke dışından gelen insanlardır, dinleyip geri kavimlerine dönüp mükemmel sözler dinlediklerini söylemişlerdir ki Suleyman Nebi'nin cinleri de, yabancı zanaatkarlardır..

Alıntı:

Cennet, iradesi olan varlıklar içindir, iradesiz varlıkların imtihanı olmadığı için, cennet ve cehennemle muhatab değildirler..

Alıntı:
    2. bide şey biz dünyaya ademoğlu cennette günah işlediği için mi gönderildik. yani dünya ozaman yaratılmamışmıydı. ya da söyle sorayım; günah işlememiş olsalardı insanlar sürekli cennette mi yaşayacaklardı.( ben bunların cevabını kısmen biliyorum. bu konuya vakıf olanlar cevap versinler. bilmeyenler kesinlikle yorum yazıp günaha girmesinnler.)

Adem ilk insan değildir, ilk peygamberdir, yaratıldığı yer de ahiretteki cennet olmayıp, dünya da CENNET GİBİ VERİMLİ bir yerdir, Cennet, bir irade, imtihan sonucu kazanç ve ödül yeridir, imtihandan geçmeyen birinin cennete girmesi anlamsızdır..
    Adem Nebi o bilinen günahı işleyihce, CENNET KADAR VERİMLİ yerden, çalışıp, didinip, büyük uğraşılar sonucu karnını doyuracağı daha aşağı (verimi daha az) bölgeye indirilmiştir, bu tamamen dünya da gerçekleşmiş bir olaydır..

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.