Murat II (Murat II Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Harezmi   İlk Mesaj: 01-10-2011 (15:11)   Son Mesaj: 01-10-2011 (15:11)    Cevap: 0    Gösterim: 1301  

  01-10-2011

  Murat II (Murat II Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

  Alt Kategori: Devlet-Siyaset


  1403 yılında Amasya'da dünyaya geldi. Kendisine Koca Murat, Murat Gazi ve İkinci Murat denildi. Babası Çelebi Sultan Mehmet, annesi Dulkadiroğlu Süli beyin kızı Emine Hatundu. Babası Çelebi Mehmet Edirne'de ölünce' Amasya'dan Bursa'ya gelerek 1421 tarihinde, on sekiz yaşında'' Osmanlı tahtına altıncı padişah olarak oturdu.


  'Meşhur alimlerden iyi bir eğitim aldı.' Güzel yazı yazmaya merakı olan İkinci Murat, sülüs ve nesih yazan bir hattattı.İkinci Murat tahta çıkınca kardeşlerini öldürtmedi. Yedi kız kardeşi vardı. Halk İkinci Murat'ı çok sever, onun büyüklüğünü belirtmek için Koca Murat Gazi derdi.


  Koca Murat iyi yetiştirilmiş kültürlü bir padişahtı aynı zamanda imarcı idi. Ergene suyu üzerine köprü yaptırmış ve burayı kasaba haline getirmiştir. Bursa ve Edirne'de camiiler, medreseler, mektepler, misafirhaneler, imarethaneler ve mevlevihaneler yaptırdı. Kaleleri almak surları yıkmak için tophane kurarak top dökmeyi düşündü.


  Türk ticaretinin ve ekonomisinin gelişmesini ilk defa düşünen Koca Murat Gazidir. İktisadi gelişmenin memleket yapısındaki önemini takdir ettiğinden ona Sultanül Muktesidin ünvanı verilmiştir. Koca Murat Gazi zamanında yeniden para da bastırmıştır.Murat Gazi sağlığında oğlu Şehzade Mehmet'i Osmanlı tahtına oturttu. Onun en büyük bahtiyarlığı Fatih Sultan Mehmet gibi çok değerli bir evlada sahip olmasıdır.


  Koca Murat, 30 yıllık saltanat sürmüş, 3 Şubat 1451 yılında vefat etmiştir.


  Eklentileriniz
  Murat II (Murat II Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları