Harezmi   Konuyu açan: husiyin   İlk Mesaj: 10-14-2009 (13:39)   Son Mesaj: 03-20-2012 (19:58)    Cevap: 8    Gösterim: 9733  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen husiyin

  10-14-2009

  Harezmi

  Harezmî, IX. yüzyılda yaşayan ve cebir alanında ilk defa eser yazan Müslüman Türk bilginidir. Harezmî 780 yılında Harezm’de doğdu. Daha sonra ilim öğrenmek amacıyla, kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat’a gitti. Abbasi Halifesi Me’mun, Bağdat’ta kurduğu kütüphanenin (Darülhikme) idaresini kendisine verince, matematik ve astronomi kaynaklarını uzun süre inceleme imkanı bulmuştur.
  Bağdat’taki bilimler akademisi Darülhikme’de görev alan Harezmî, matematik, astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalar yaptı.

  Harezmî, ilk defa, birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kural ve yöntemlerini tespit etti. Matematikte ilk kez sıfır rakamını kullanan Harezmî, cebir bilimini metodik ve sistematik olarak ortaya koydu. Kendisinden önceki cebire ait konuları, yine ilk kez ‘cebir’ adı altında sistemleştirdi.

  Harezmî, matematik, astronomi ve coğrafya alanında çok sayıda eser yazdı. Yeryüzünün çapına ait hesaplarını Kitâbu Sûreti’l-Arz adlı kitabında topladı. Bu eserde, Nil Nehri’nin kaynağını açıklayan Harezmî, Batlamyus’un astronomik cetvellerini de düzeltti. Güneş ve ay tutulmasına dair incelemelerini topladığı Zîcü’l-Harezmî adlı eserinde ise, astronomi için gerekli trigonometri bilgi ve cetvellerini de verdi. Harezmî, 850 yılında Bağdat’ta vefat etti.  Horasan bölgesinde bulunan Harzem’de temel eğitimimini alan Harezmi, gençliğinin ilk yıllarında Bağdat’taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğrenir. İlmi konulara doyumsuz denilebilecek seviyedeki bir aşkla bağlı olan Harezmi ilmi konularda çalışma idealini gerçekleştirmek için Bağdat’a gelir ve yerleşir. Devrinde bilginleri himayesi ile meşhur olan Abbasi halifesi Mem’un Harezmi’deki ilim kabiliyetinden haberdar olunca onu kendisi tarafından Eski Mısır, Mezopotamya, Grek ve Eski Hint medeniyetlerine ait eserlerle zenginleştirilmiş Bağdat Saray Kütüphanesi’nin idaresinde görevlendirilir. Daha sonra da Bağdat Saray Kütüphanesindeki yabancı eserlerin tercümesini yapmak amacıyla kurulan bir tercüme akademisi olan Beyt’ül Hikme’de görevlendirilir. Böylece Harezmi, Bağdat’ta inceleme ve araştırma yapabilmek için gerekli bütün maddi ve manevi imkanlara kavuşur. Burada hayata ait bütün endişelerden uzak olarak matematik ve astronomi ile ilgili araştırmalarına başlar.

  Bağdat bilim atmosferi içerisinde kısa zamanda üne kavuşan Harezmi, Şam’da bulunan Kasiyun Rasathanesi’nde çalışan bilim heyetinde ve yerkürenin bir derecelik meridyen yayı uzunluğunu ölçmek için Sincar Ovasına giden bilim heyetinde bulunduğu gibi Hint matematiğini incelemek için Afganistan üzerinden Hindistan’a giden bilim heyetine başkanlık da etmiştir.  Harezmi’nin latinceye çevrilen eserlerinden olan ve ikinci dereceden bir bilinmeyenli ve iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözümlerini inceleyen El-Kitab ‘ul Muhtasar fi’l Hesab’il cebri ve ‘l Mukabele adlı eseri şu cümleyle başlar :
  “Algoritmi şöyle diyor: Rabbimiz ve koruyucumuz olan Allah ‘a hamd ve senalar olsun”  Bugünkü bilgisayar bilimi ve dijital elektroniğin temeli olan 2′lik(binary) sayı sistemini ve 0(sıfırı) bulmuştur.  Cebir sözcüğü de Harezmi’nin “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.  Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin (bkz. onluk sistem) kullanıldığını saptamıştır. Harezmi’nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latince’ye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı, matematik tarihinde birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) “cebirin babası” olarak da bilinir. İngilizce’deki “algebra” ve bunun Türkçe’deki karşılığı olan “cebir” sözcüğü, Harezmî’nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan “el-cebr”den gelmektedir. Algoritma (İng. “algorithm”) sözcüğü de Harezmî’nin Latince karşılığı olan “Algoritmi”den türemiştir ve yine İspanyolca’daki basamak anlamına gelen “guarismo” kelimesi Harezmî’den gelmektedir.  mus'ab bunu beğendi.

  Eklentileriniz
  Harezmi Yorumları
    Permalink - Mesaj no 1  10-14-2009, 23:06

  --->: Harezmi


  paylaşım için teşekkürler
  altun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) altun

    Permalink - Mesaj no 2  10-15-2009, 00:30

  --->: Harezmi


  Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu.
  mus'ab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) mus'ab

    Permalink - Mesaj no 3  10-18-2010, 16:46

  --->: Harezmi


  yavvvvv ne harezmis
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

    Permalink - Mesaj no 4  10-25-2010, 16:12

  --->: Harezmi


  Bu harezmi neyi buldu
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

    Permalink - Mesaj no 5  03-09-2011, 19:25

  --->: Harezmi


  Alıntı:
  harezmi neyi icat etti-Harezmi

  gerçekten bu harezmi neyi icat etti
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

    Permalink - Mesaj no 6  03-16-2011, 14:36

  --->: Harezmi


  gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeefrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

    Permalink - Mesaj no 7  03-22-2011, 18:54

  --->: Harezmi


  harezmi neyi buldu beee
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

    Permalink - Mesaj no 8  03-20-2012, 19:58

  → Harezmi


  harezmi 0 rakamını buldu
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci


Konu hakkinda benzer etiketler
harezmi ne buldu , harezmi neyi bulmustur , harezmi neyi icat etti , harezmi neyi buldu , harezmi matematikte neyi bulmustur , harezmi , harezmi hangi icadi yapti , harezmi matematikte neyi bulmust ,