Subcomandante Marcos   Konuyu açan: husiyin   İlk Mesaj: 04-23-2009 (02:23)   Son Mesaj: 04-26-2009 (18:54)    Cevap: 5    Gösterim: 3768  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen husiyin

  04-23-2009

  Subcomandante Marcos

  Subcomandante Insurgente Marcos

  Subcomandante Insurgente Marcos, (Son olarak adını Delegado Zero olarak değiştirdi) kendini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (Zapatista Army of National Liberation, EZLN) sözcüsü olarak tanımlıyor. Çok tanınmış bir kişilik olması sebebiyle çoğu kimse tarafından en önemli EZLN lideri olarak görülüyor. Ayrıca eski liderleri emiliano zapatista'ya commandante denmesinden dolayı, ona karşı saygısından dolayı kendisine subcommandante lakabını vermiştir.

  Meksika hükümetine göre; Marcos'un önceki ismi Rafael Sebastian Guillen Vicente'dir. Guillen liseye Tamaulipas Tampico'daki bir cizvit okulu olan Instituto Cultural Tampico'da gitmiş ve tahmini olarak Özgürleştirme düşüncesiyle orada tanışmıştır. Daha sonra, Mexico City'e taşınmış ve Meropolitan Autonomous University' den (UAM) mezun olmuştur. Aynı üniversitede felsefe master'i yapmış ve profesör olarak çalışmaya başlamıştır. Bundan sonra devrimci hareketini başlatmak için buradan ayrılmıştır. Marcos Rafael Guillein olduğunu her zaman reddetmiş ve Rafael Guillein'in başına ne geldiğini bilmeyen ailesi de Marcos'un Rafael olup olmadığı konusundaki düşüncelerini açıklamayı reddetmiştir. 2001 yılındaki Mexico'ya yürüyüş sırasında Marcos UAM ı ziyaret etmiş ve burada yaptığı konuşmasında UAM'da daha önce en az bir kere bulunduğunu açıkça ifade etmiştir.  Maskeli Bir Devrimci

  Meksikalı gerilla komutanı Marcos’un tüm yönlerinin anlatıldığı, Nick Henck’in yazdığı ve Eylem Kaftan’ın Türkçe"ye çevirdiği “Subcomandante Marcos-Maskeli Adam” adlı eser resimleriyle Timsah Kitap’tan yayımlandı. Subcomandante Marcos, Che Guevara’dan bu yana dünyanın üzerine en çok konuştuğu gerilla lideri. Zapatista Ulusal Özgürlük Ordusu’nun sözcüsü olan ve başından bu yana gerçek kimliğini gizleyen Marcos, usta bir yazar ve karizmatik bir lider olarak Meksika’nın devrimci mücadelesindeki en önemli isimlerden biri. Hukuk profesörü Nick Henck"in bu kapsamlı biyografi çalışması, Marcos"un gerçek kimliği üzerindeki gizem perdesini aralıyor ve Zapatistaların tarihi üzerine iz sürüyor. Çok sayıda fotoğrafa ve Marcos’un yazılarından alıntılara da yer veren kitap, Latin Amerika gerilla mücadelesinin geçmişini ve bugününü öğrenmek isteyenler için de önemli bir başvuru kaynağı.


  Bir Zapatista Gerillası!

  Marcos Güney Afrika’da bir zencidir, San Ysidro’da bir Chicano, İspanya’da bir anarşist, İsrail’de bir Filistinli, San Cristobal sokaklarında bir Maya yerlisi, Mexico City’nin teneke mahallesi Neza’da bir çete mensubu, folk müziğinin kalesi Ulusal Üniversite’de bir rocker, Almanya’da bir Yahudi, Savunma Bakanlığı’nda bir uzlaştırıcı, soğuk savaş sonrası çağda bir komünist, ne galerisi, ne müşterisi olan bir sanatçıdır.

  Bosna’da bir barış yanlısı, Meksika’nın herhangi bir kentinde bir ev kadını, grev yapmaya asla yeltenmeyen sendika CTM’de grevci, başkaları için kitap yazan bir gazeteci, gece saat 10’da metroda yalnız başına bir kadın, topraksız bir köylü, işsiz bir işçi, mutsuz bir öğrenci, serbest piyasacılar arasında bir muhalif, ne kitabı, ne okuyucusu olan bir yazar ve tabii Güneydoğu Meksika dağlarında bir Zapatista gerillası...


  "Her Satırım Sonuncusu Olabilir"

  Marcos yıllar evvel ölen çok saygı duyduğu bir mücadele arkadaşının adıydı; esas adı değildi. Aksanından Mexico City"den olduğu, Chiapas"lı olmadığı anlaşılıyordu. Bir röportajda 1983 yılında, 11 arkadaşıyla birlikte bölgeye, yerli halkı bilinçlendirmeye geldiğini, o günden bu yana Chiapas"ta yerli halk için mücadele verdiğini söyleyecekti. Kalemi çok ama çok güçlüydü; ince bir mizahla sistemi eleştiriyor, kimi zamansa duygulu, şiir dolu yazılar döşeniyordu. Bu yanıyla daha çok geçmişin romantik devrimci tiplerini anımsatıyordu. İyi felsefe biliyordu, çok okumuş çok tartışmış, çok düşünmüş olduğu her satırından anlaşılıyordu. Yazıyor, yazdıkça yazıyordu. Bir yazısında “aceleyle yazıyorum, her satırım sonuncusu olabilir” diyecekti.


  Subcomandante=Komutan Yardımcısı

  Meksika’nın güneybatı eyaleti Chiapas"ta 90"lı yılların başında başlayan Zapatista hareketinin en bilinen yüzüdür. Maya kökenli halktan biri ve hareketin lideri olmamasına rağmen 1994 ayaklanmasında yaptığı konuşmayla yerli halkın, kar maskesi ve piposuyla yarattığı imaj ile de uluslararası kamuoyunun yeni devrimci figürü olmuştu. Öyle ki Benetton firması ürünlerine bu figürü basabilmek için Marcos’a bir milyon dolar teklif etmiştir. Subcomandante rütbesi, komutan yardımcısı anlamına geliyor. Kim olduğuna dair iddialar ancak söylenti düzeyinde kalmıştır. Meksika hükümetine göre yıllar önce ortadan kaybolan bir akademisyendir. Cia"nın gay olduğunu iddia etmesi üzerine “Evet,ben San Francisco"da bir gay, Güney Afrika"da bir siyah, Avrupa"da bir Asya"lı, İspanya"da bir anarşist, İsrail"de bir Filistin"li, San Cristobal sokaklarında bir maya yerlisi, Almanya"da bir Yahudi’yim, bir işsiz, mutsuz bir öğrenciyim...” yanıtını vermişti.

  Kar maskesiyle örgüt hiyerarşine karşı olan, piposuyla Emperyalist sigara tekellerine karşı duran, Subcomandante sıfatına kötü niyetli gazetecilerin “emirleri kimden alıyorsunuz, esas kumandanınız kim?” sorusuna “esas kumandan Che Guevara’dır” yanıtını veren,kahramanlık statüsüne yakın bir kişidir.Özellikle anarşist çevrelerce bağımsızlık ve direnişin sembolü olmuştur.


  http://tr.wikipedia.org/wiki/Subcomandante_Marcos" adresinden alındı.  alptraum bunu beğendi.

  Eklentileriniz
  Subcomandante Marcos Yorumları
    Permalink - Mesaj no 1  04-23-2009, 02:54

  --->: Subcomandante Marcos


  Subcomandante Marcos ismide kulaga hos geliyor
  alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

    Permalink - Mesaj no 2  04-23-2009, 19:03

  --->: Subcomandante Marcos


  husiyin bey epey bir iz bırakmış sizde bu meksikalılar hayırdır
  emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

    Permalink - Mesaj no 3  04-23-2009, 22:43

  --->: Subcomandante Marcos


  Alptraum'un da dediği gibi bi kere isimleri hoş adamların.
  Açıkçası Meksika Sınırı izlemeden önceleri çok tanımazdım kendilerini.
  Hayata bakışları filan rahat adamlar. Ben bildiğimi okurum, tanımam hakim güç falan.
  Hakim gücü yok sayarak onu yenebileceğini düşünmesi ve güncel propagandalara kulak
  asmayıp bütün dünyanın gözünde büyüttüğü şeyleri umursamamaları hoşuma gidiyor.
  "Her satırım sonuncusu olabilir" sözü de aslında bize ait olması gereken bir söz değil mi?
  Ortak yönlerimiz var yani
  husiyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) husiyin

    Permalink - Mesaj no 4  04-24-2009, 21:50

  --->: Subcomandante Marcos


  husiyin´isimli üyeden Alıntı
  Alptraum'un da dediği gibi bi kere isimleri hoş adamların.
  Açıkçası Meksika Sınırı izlemeden önceleri çok tanımazdım kendilerini.
  Hayata bakışları filan rahat adamlar. Ben bildiğimi okurum, tanımam hakim güç falan.
  Hakim gücü yok sayarak onu yenebileceğini düşünmesi ve güncel propagandalara kulak
  asmayıp bütün dünyanın gözünde büyüttüğü şeyleri umursamamaları hoşuma gidiyor.
  "Her satırım sonuncusu olabilir" sözü de aslında bize ait olması gereken bir söz değil mi?
  Ortak yönlerimiz var yani


  İyi bakam Allah muhabbetinizi derinleştirsin. Bir ara bende bakınmıştım o programa hoş tu ama sonra takip edemedim.
  Madem çok örtüşmüşsünüz yakışır bir meksikalı zevce size ama önce İslam a davet yapın
  emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

    Permalink - Mesaj no 5  04-26-2009, 18:54

  --->: Subcomandante Marcos


  emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı
  Madem çok örtüşmüşsünüz yakışır bir meksikalı zevce size ama önce İslam a davet yapın

  Ağzınızdan bal damlıyor
  husiyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) husiyin


Konu hakkinda benzer etiketler
subcomandante marcos sozleri , subcomandante marcos kimdir , comandante marcos sozleri , subcomandante marcos hayati , marcos siirleri , marcos kimdir , ana marco kimdir , subcomandante marcos siirleri ,