Antalya’da yediğimiz nefis yemeklerden biri de bu zeytinyağlı dolmalardı, Naciye ablacığımın ellerine sağlık. Resimler onun dolmalarına ait olsada ben kendi tarifimi yazacağım. Eğer soğuk yemeyi sevmiyorsanız içine çiçekyağı koyabilirsiniz artık orası sizin damak tadınıza kalmış, ama ben biber dolmasının biberlerini ayırıp sadece içini yiyen insanların zeytinyağlı dolmalarımı tabaktan silip süpürdüğünü gördüm. Bir de ben patlıcan dolmasını sadece kuru patlıcanla yapıyordum, taze patlıcana karşı biraz ön yargılıydım ama nefis oluyormuş, kesinlikle tavsiye ederim.
Zeytinyagli dolma
Malzemeler:
Önce küçük bir uyarı yapayım, her evde kullanılan pirinç türü aynı değildir, bu sebeple ben pirinç için tam bir ölçü vermeyi doğru bulmuyorum, ben genelde göz kararı ayarlıyorum. Orta boy kabak veya patlıcan için bir buçuk çorba kaşığı, kırmızı biber için iki çorba kaşığı pirinç kafi gelir sanırım. Yarım kilo yaprak için ise yaklaşık bir su bardağından bir parmak kadar fazla pirinç yeterli olabilir.
2 Patlıcan, 4 kırmızı biber ve yarım kilo yaprak için
  • 4 Su bardağı pirinç
  • 7-8 Adet orta boy kuru soğan
  • 1 buçuk su bardağı zeytinyağı
  • 1 Tatlı kaşığı tarçın
  • 2 Çorba kaşığı kuş üzümü
  • 2 Çorba kaşığı dolmalık fıstık
  • 1 Tatlı kaşığı yenibahar
  • 1 Tatlı kaşığı kekik
  • 1 Tatlı kaşığı nane veya yarım demet taze nane
  • 1 Tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 2 Adet kesme şeker
  • Tuz, karabiber
  • Nar ekşisi
  • 1 Demet maydonoz
  • 2 çorba kaşığı domates salçası
  • 2 Adet Domates
  • 1 Adet limon

Hazırlanışı:
  • Öncelikle yaprakları ılık suda ıslatın ve birkaç kez yıkayıp suyunu süzün, suyunu avucunuzla sıkarak süzün.
  • Soğanları incecik doğrayın veya blenderdan geçirip zeytinyağı ile iyice kavurun.
  • Soğanlar kavrulduktan sonra kullanacaksanız salçayı da ekleyip iyice kavurun.
  • Üzerine pirinci ekleyip bir süre kavurun ve baharatları ekleyin.
  • Dolmalık fıstık ve kuş üzümünü de ekleyip biraz daha kavurun.
  • Üzerine 4 su bardağı sıcak su ekleyin.
  • Pirinçler hafif diri kalıncaya kadar pişirin ama çok fazla diri kalmasın gerekirse biraz daha sıcak su ekleyin.
  • Pirinçler suyunu çekince üzerine kıyılmış maydonozu ekleyip ağzını kapatın ve soğuyuncaya kadar bekleyin.
  • Hazırladığınız harcı dolmalıklara doldurun ve tencereye dizin.
  • Yapraklarıda bir tatlı kaşığı harç ile sigara böreği sarar gibi sarın.
  • Domateslerin kabuklarını soyun dilimleyin ve dolmaların ağzını kapatın.
  • Limonu dilimleyip yaprakların üzerine dizin.
  • İsterseniz dolmaları pişireceğiniz sıcak suyun için birkaç tane domates rendeleyip istediğiniz baharatlarla karıştırabilirsiniz yada biraz salça ekleyebilirsiniz.
  • Dolmaların yarısına gelecek kadar sıcak su ekleyip önce yüksek ısıda sonra da kısık ateşte ama arada kontrol ederek yaklaşık 30 dakika pişirin.
  • İsterseniz piştikten sonra dolmaları bir bir borcama alıp, üzerine tenceredeki sostan gezidirerek ısıtılmış fırında biraz pişirebilirsiniz bu da tadına tat kadar.
  • Ilık olarak servis yapın, afiyet olsun.