Çakma ürüne 'sanal' savaş!   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 03-22-2011 (12:00)   Son Mesaj: 03-22-2011 (12:00)    Cevap: 0    Gösterim: 399  

03-22-2011

Çakma ürüne 'sanal' savaş!

Sanayi Bakanlığı, sahte ve çakma ürünlere karşı tüketicileri korumak için kolları sıvadı.

Tüketiciler, pazarda, sokakta ve kapıda satılan ürünlerin sahte olup olmadığını "Tüketici Belge Sorgulama Merkezi" ne girerek anında öğrenebilecek. Aldıkları ürünler için en az iki yıl süreyle, ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesi, tamiri, bedel iadesi gibi taahhütleri içeren garanti belgesinin geçerliliğini de sorgulayabilecek. Standarda uymayan "çakma ürünleri" takip için bütün illerde bilgisayar ağı oluşturulurken, garanti belgeleri de "online" takip edilebilecek. Sanayi Bakanlığı'nca verilen ve tüm tüketicileri ilgilendiren "garanti belgesi, kapıdan satış izin belgesi ve satış sonrası hizmet yeri yeterlilik belgeleri" ile alınan ürünlere ait kılavuzlar da bakanlığın web sayfasında yayınlanacak. FİRMALARA TEŞHİR
    Tüketici Belge Sorgulama Merkezi ile satış yapan firmaların taahhütlerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı kontrol edilebilecek. İşyeri, fuar, panayır gibi satış m e - kânları dışında satış yapan firmalar da incelenebilecek. Özel uyarı sistemi ile 81 ilde bilgisayar ağı ile piyasa denetim ve gözetim faaliyetleri tüm şehirlerde aynı anda yapılacak. Örneğin Hakkâri'de yakalanan sakıncalı, sahte bir ürün Ankara'da denetim elemanları tarafından görülebilecek. Online sistem ile benzeri ürün satıldığı tüm illerde anında piyasadan toplatılacak. Tüketici Belge Sorgulama Merkezi sayesinde ürünün güvenirliliği hakkında da bilgi sahibi olmak mümkün olacak. Denetimlerde, şüpheli bulunan ürünler Türk Standartları Enstitüsü (TSE) laboratuarlarında teste tabi tutuluyor. Garanti belgelerinin sahte olması durumunda da ilgili firma hakkında soruşturma başlatılıyor. Ayrıca Bakanlık bu tür firmaları da internet sitesinden ilan edilecek.

Çakma ürüne 'sanal' savaş! Yorumları