Bölüm ile ilgili kücük bir uyari

hiç bir insan kendini kaf dağında dere beyi sanıp gene kendini ilmin mercii ve ilmin aslının temsilcisi gibi zannederek haddini aşarak; değil bir tarikat şeyhine,tasavvuf ehline sıradan normal bir insana ...

Ağaç Şeklinde Aç14Beğeni
  • 9 gönderen alptraum
  • 1 gönderen mhmt
  • 2 gönderen fehim
  • 1 gönderen Henna
  • 1 gönderen el_feta

1. Alt 10-03-2008, 17:07 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    hiç bir insan kendini kaf dağında dere beyi sanıp gene kendini ilmin mercii ve ilmin aslının temsilcisi gibi zannederek haddini aşarak; değil bir tarikat şeyhine,tasavvuf ehline sıradan normal bir insana dahi üstüne vazife olmayan, edebini aşan lakırdılar ile önyargısını ve bilgisizliğini vede o konudaki anlayışsızlığını karşısındaki insanın ne şahsına nede muhabbet ettiği insana maal etme ve caka satmak hakkı yoktur.

kimki doğru bendedir der yalancının ta kendisidir.
    kimki karşısındaki kişiyi aşağılar aşağılanmışın ta kendisidir.
    kimki karşısındakini yada muhabbet ettiğini alaya alır, alaya alınmaya en layıktır.

tarikati bilmeyen, tasavvufu bilmeyen, tarikat ve tasavvuftan anlamayan veya bu hakikatler adına tüm his menfezleri kapalı ve his dünyası ölü kimseler bu bölümde sadece adabına uygun soru sorup cevap talep edebilir.
    bildiği ni zannettiği bir takım şeyleri paylaşmak isteyen kişi yada kişiler ise uslubu ve hitabı ile seviyesini ortaya koyar.
    eğer seviyesi bu ortamın adabına uygun değilse o kişinin bu bölümde konuşmak hakkı yoktur.

bu bölüm; edebini ve seviyesini vede aldığı ahlak ile ahlaki tavır ve davranış içinde olanların beslenip bereketlenecegi bir yerdir.
    tarikat ehlini anlamayan, tarikateki haller ile hallenmeyen kişiler tarikat ehlini eleştirmek ve yermek hakkına sahip değildir.

bu satırlardan kim ne anlar ise anlaması gerekeni anlamıştır.
    anlatılmak istenense anlanandan çok çok daha manidardır yeterki muhatap anlamak istesin onunda kapıları açıktır.

Benzer Konular
      oguzhan, gizemli, kipchak ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    • Alt 10-03-2008, 17:53 #2
      mhmt Mesajlar: 904
      Blog Başlıkları: 3
      EyvaAllah. Katılıyorum. Yerinde bir uyarı.

selametle..

Henna bunu beğendi.
    • Alt 03-01-2009, 12:19 #3
      fehim Mesajlar: 89
      Yönetici kardeşim bunlardan piyasada maalesef çok var, dindar olduğunu zannederek dinde aşırıya giden bu tip insanların ıslahı ve gafletlerinin izalesi için grup üyelerinin dua etmesi daha münasip olur kanaati acizanemce...Muhabbet ve uhuvvetle...

Henna ve Unnecessary bunu beğendiler.
    • Alt 03-01-2009, 14:37 #4
      Ziyaretci
      Henna Mesajlar: n/a
      bugün için güncel bir konum idi..ve burada da güncellenmiş...
      şöyle düşündüm bir ara...biz dünyaya yunus emre mevlana diyoruz..övünerek...değil mi?
      peki yunus da mevlana da şeyhleri olan kişiler değil miydi?onlarda ehli tasavvuf yani ehli tarikat idi...hasılı Rablerine aşk ile yakşalmayı yol edinmiş...sevdalılar...belkide isim koymasak her kulun içinden ve dışından bir resmi değilmidir kulluk yolunda..kah acı kah tatlı...
      "kahrıda hoş...lutfuda hoş" değil mi???
      neden bir müzik resim ve ilim dalının okulu ,erbabı ,ehli öğretmeni şartları oluyorda hatta bunların diğerlerinden ayıran bir çok remizi ve üniforması bile oluyorda...maneviyat dediğimiz müslümanların yaşarken kendilerine destek olarak arayışlarında birleşip bir nizam içinde dinlerini daha özel ve hassas çizgide disipline etmeleri yanlış oluyor...ve yanlış örneklerden dolayı haksız eleştiriler sırf bu konularda had safhaya çıkıyor..
      oysa bir sanatçı ,şarkıcı , parti veya spor klubü ,toplumsal veya ferdi çok uç noktalarda kötü bir olay dahi olsa...katiyyen iyi bulunan diğer grup veya kişler bundan yara almıyor..hatta iyi olan,kötünün ortaya çıkmasından sonra daha da kıymetleniyor...
      sanırm herzaman olan şey güneş balçıkla sıvanmazı teyid etsede...görmek istemeyenin güneşi inkarı...ne kadar abes...
      vesselam...

Konu Henna tarafından (03-02-2009 Saat 00:14 ) değiştirilmiştir.
      Unnecessary bunu beğendi.
    • Alt 04-10-2009, 15:46 #5
      el_feta Mesajlar: 1.168
      Buyrun efendim... Siz tarikat dediklerinizin/tasasvuuf'un ne olduğunu anlatın da bişey demeyelim.. Kastınız arasında var mıyım yok muyum bilmiyorum ama, bilakis asıl tassavuf u islam zanneden yığınlar var dışarda.. Adamların inancından tasavvuf dediklerini çekip alsan geriye din diye birşey kalamyacak...

İbn-i kayyım'ın da eserleri vardır,ibn-i teymiyye'nin de,bunların yanında gazali'nin /haris el muhasibi'nin,ve ayrı bir grup daha muhyiddin arabiler/ibn-i rüüşd ler vs.. Bunların bir kısmının arasındaki fark hristyanlık ile islam arasındaki farkdan az değildir...
      Şirk unsurları tavan yapmıştır.. yozlaşma keza... Hristyanlaşma temayülü... ev yığınla bidat/hurafe...

Bu ayrımı analizi yapmadan, toptan reddetmek ne kadar yanlış ise,böyle kimseye dokunturtmam tavrı da en az o kadar yanlıştır...

bu din bu hale nasıl geldi ki başka...

tasavvuf'un adı bile nerde gelme???

selametle...

..Sahra... bunu beğendi.
    • Alt 04-10-2009, 23:45 #6
      fehim Mesajlar: 89
      el-feta kardeşim fatal error veriyor sözlerin onun için acilen tövbe et.Merak etme Allah(cc) herkese akıl nimeti vermiş okuduğun zatlar tasavvufla ilgilenmiş olabilir ancak onlar bir damla ise tasavvuf bir deryadır.Sen damlaya bakıp derya hakkında yorum yapıyorsun.İkincisi beşer unsurundan kaynaklanan sürçmelerin hiç biri tasavvufa maledilemez ve onun aslına ve özüne asla bir zarar vermez..

Konu fehim tarafından (04-10-2009 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.
    • Alt 04-12-2009, 16:48 #7
      el_feta Mesajlar: 1.168
      allah razı olsun... Günah işlediğimi düşünmediğimden tevbe etmiyorum..Bilakis rabbimin ayklarımı kaydırmamsı duasını ediyorum...

BEŞERLERİN YAPTIĞI İLE TASAVVUFTAN BAHSETTİĞİMİ GÖRDÜNÜZ MÜ??? ben bizzat tassavufu'un içindeki sapıklıklardan bahsediyorum... Buyrun anlatın tasavvuf neymiş???

Bunu daha önce söyledim,tasavvuftan kastınız marifetullah ise,allaha yakın olmak,onunla rabıtayı kuvvetlendirmek,murakabe ve ihsan bilinci ise,nefs-i emmare den kurtulmak ise,amenna...

Lakşn tasavvuf'un bunun dışında yığınla sapıklığı var.. kaç farklı tasasvuf eseri okumuş/incelemişliğiniz var?? diye bir soru sormayacağım....

selam ile..

• Alt 04-12-2009, 18:06 #8
      emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
      [[SIZE="2"]B][B][SIZE="3"]

alptraum´isimli üyeden Alıntı
      tarikati bilmeyen, tasavvufu bilmeyen, tarikat ve tasavvuftan anlamayan veya bu hakikatler adına tüm his menfezleri kapalı ve his dünyası ölü kimseler bu bölümde sadece adabına uygun soru sorup cevap talep edebilir..

o kişinin bu bölümde konuşmak hakkı yoktur..

tarikat ehlini anlamayan, tarikateki haller ile hallenmeyen kişiler tarikat ehlini eleştirmek ve yermek hakkına sahip değildir..

bu satırlardan kim ne anlar ise anlaması gerekeni anlamıştır.
      anlatılmak istenense anlanandan çok çok daha manidardır yeterki muhatap anlamak istesin onunda kapıları açıktır.

selam mü'minlerin üzerine olsun.
      Hakikat bu konuyu daha önce gördüm ama pek okumadım.Müslümanların düştüğü en büyük hata bazı şeyleri kutsamak.Halbu ki rasulllah bile nasıl uyarılıyor.Ki kaldı ki günümüz alimleri nasıl kutsanıyor.Benim karşı olduğum nokta burası
      Rasulullah gelen vahide
      قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحَى إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَمَنْ كَانَ يَرْجُوا لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا
      De ki: Ben, yalnızca sizin gibi bir beşerim. (Şu var ki) bana, İlâh'ınızın, bir tek İlâh olduğu vahyolunuyor. Artık her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, iyi iş yapsın ve Rabbine ibadette hiçbir şeyi ortak koşmasın. (Kehf: 18/110)

Buradan yapacağım bir kaç eleştiri şöyleki:
      Birincisi sayın alptraum yazıyı genel yazıyor kim ne yapmış açıklamadığı için toptan zan altında bırakıyor insanları.
      Baya destek almış ama bence büyük zan.
      İkincisi tasavvuf eleştirilemez bir tabu olarak sunulması insana daha da itici geliyor.Canını İslam uğruna veren Seyyid kutup lar ya da Şehy Ahmed Yasinler Tasavvuf ehlimiydi.İnsanların en ufak ilmi sözlerini bile böyle acımasızca bastırmak vicdanı nasıl rahatlatır!
      Sayın alptraum işin doğrusu ben moderotörlerin fazla yazmasına karşıyım çünkü taraf bir yerde.Elinde üyeyi atma olanağı da var.
      Ki sizin Sayın el_feta ya nasıl acımasızca sertleştiğinizi biliyorum.Ben kimseden taraf değilim benim tarafım vahi.
      Biz hayatımızı forumla yaşamıyoruz ama siz uslubunuz ayarlayamazsanız bizim buralarda durmamızın anlamı yok. Siz "kim doğru bendedir diyorsa yalancının ta kendisidir" derken kendiniz birilerine kendi doğrularınız diretiyorsunuz.
      selam ve dua ile...

Konu emirahmedyasin tarafından (04-12-2009 Saat 18:19 ) değiştirilmiştir.
    • Alt 04-16-2009, 23:37 #9
      alptraum Mesajlar: 38.107
      Blog Başlıkları: 28
      Cevap yazmami istiyormusun sayin emirahmedyasin yoksa yazini okumam yeterli mi?

• Alt 09-03-2009, 12:14 #10
      salihdogan Mesajlar: 5
      Sayın, el_feta kardeşim: tasavvufun adı nereden gelmedir diye soruyorsunuz. halleri ve yolları meşhur veliler topluluğuna verilen bir isimdir.( şimdide veli kimdir) diye soracaksın onuda ozaman anlatırız..... tasavvuf ayrı bir din değildir. kur'an daki ve sünnet'teki hikmetleri ve incelikleri anlayarak ve yaşayarak ahlak ve edebini islamın özüne çevirmektir..
      bir tarikat mensubunun, benim şeyhim her an her zaman heryerde hazır ve nazırdır. iddiası küfürdür. Allah cc böyle bir yetkiyi peygamberlere dahi vermemiştir. bazı insanların hayatlarındaki yanlışları tasavvufa malederek, farkında olmadan islama ve müslüman'a hakaret olur düşüncesindeyim: tasavvufun isminin tarihi, 1300. yıllıktır.

1700,lü yıllarda ingiliz lere uşaklıkta sınır tanımayan malum gurbun uydurduğu gibi hint yogosu değildir.

Osmanlı döneminde tarikat dergahlarında tasavvuf ocaklarında, osmanlı ordusuna ahlaklı edepli ve yürekli mücahit askerler yetiştirilirdi. ingilizler ve italyanlar. bu kurumları yoketmek için şeytani planlarını kullanarak yine islam dünyasından, paraya düşkün olan'a PARA, makam'a düşkün olanlarada MAKAM vermek suretiyle.

Başta abdülkadir geylani, muhammed bahaeddin,
      imam sühreverdi, imam kübreverdi, hasan şazeli, ibrahim dussuki, hacı bayram, mevlana, ahmet rufai, mevlana halit. beyazıd besami, hasanı basri, (k s) ecmain hazeratının ve daha yüzlercesinin, kurup geliştirdiği büyüttüğü bu ocaklara fitne sokmak, suretiyle üçyüzseneyi aşkın bir zamandır, ingilizler. fransızlar, italyanlar, hasılı islam düşmanları kendilerini unutturmuşlar, bizi birbirimize kırdırtıyorlar.

afganistan, çeçenistan, ırak, filistin gibi sayabileceğimiz hiç avrupa ülkesi varmı?
      niye olsunki onlar silah verecek biz birbirimizi vuracağız........

igilterede, fransada, ve almanyada dini hrıstiyan, ama ayrı görüşlere sahip olan yüzlerce gurup ve topluluklar var. birbirlerini: dinsiz, kafir, müşrik, münafık , diye suçlayarak fitneye sebep oluyorlarmı ? olmazler. çünki bir ülkenin refahı diğer ülkenin felaketidir.
      kısacası bizlerin kavgası onların refahı olmuş durumda. sokuyorlar aramıza fitne yi ve tiyatroyu seyrediyorlar. lütfen! ALLAH, rızası için aklımızı başımıza toplayalım ve şu cennet ülkemize bu tartışmaları sokan, hainlere ve fitnecilere fırsat vermeyelim.......

Selam ve dua ile

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.