Fatih Sultan Mehmet Han, Bosna'yı fethettiği zaman Osmanlı Devlet politikası olarak bölge

halkına dini serbestlik getirmiştir. Burada yaşayan Latin papazlarına verdiği 1478 tarihli

ferman suretinde;

Nişan-ı hümayun şu ki Ben ki Sultan Mehmet Han’ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk

tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu

hususları buyurdum: Söz konusu rahiplere ve kiliselerine hiç kimse tarafından engel

olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir. Bunlardan gerek ihtiyatsızca memleketimde duranlara

ve gerekse kaçanlara emn-ü eman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar

ve kiliselerinde yerleşsinler; ne ben, ne vezirlerim ne de halkım tarafından hiç kimse bunlara

herhangi bir şekilde karışıp incitmeyecektir. Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve

dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratan Allah hakkı için,

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) hakkı için, Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört

Bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda

Belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime benim emrime itaatkâr oldukları

Sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir.