Şota: Hedef koymak için erken   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-15-2010 (11:12)   Son Mesaj: 12-15-2010 (11:12)    Cevap: 0    Gösterim: 531  

12-15-2010

Şota: Hedef koymak için erken

Şota: Hedef koymak için erken
    Kayserispor teknik direktörü Şota Arveladze, sarı kırmızılı takımda hedefinin öncelikle ''iyi takım kurmak'' olduğunu söyledi.

Şota, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. tarafından yayımlanan GASTERAY'ın dördüncü sayısında yer alan röportajda, futbol hayatına 1988 yılında Dinamo Tiflis kulübünün paf takımında başladığını anlattı.
    Dinamo Tiflis'te birinci takıma dahil olduktan sonra Gürcistan Milli Takımı'nda oynadığını, 1993'te Trabzonspor'a kiralık geldiğini anımsatan Şota, şunları söyledi:

''Türkiye'ye kardeşim Arçil ile beraber geldik. Bizim için memleketten ayrılmak zor oldu, ama Trabzon bizi çok sevdi. O dönem Trabzonspor'un başında olan insanlar bize çok yardımcı oldular. Bizi yalnız bırakmayıp, bize babalık ettiler. O zor günleri onların desteğiyle atlattık. Türkiye ile Gürcistan'ın kültürleri birbirine yakın, adetler benziyor ama memleketten ayılmak zor. 6 ay Trabzonspor'da oynadıktan sonra Dinamo Tiflis'e transfer oldum. Ardından tekrar Trabzonspor'a dönerek 2,5 yıl Trabzon'da kaldım.''

Kayserispor'dan teknik direktörlük teklifi aldığında çok zor bir karar verdiğini dile getiren Şota, Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma'yı çok eskiden beri tanıdığını ifade ederek, ''Süleyman abi ile birkaç defa konuştuğumuzda bana (Kayseri'nin kapıları sana hep açık, bizde her zaman oynayabilirsin) demişti. Teknik direktörlük için teklif geldiğinde benim için karar vermek çok zor oldu'' dedi.

Şota, Kayserispor'un eski teknik direktörü Tolunay Kafkas ile de yakın arkadaş ve aile dostu olduğunu, sarı kırmızılı takıma gelirken onun fikrini aldığını ifade eden Şota, şöyle devam etti:

''Çocuklarım okula gidiyorlar. Burada yabancı okul yok. Kararsız kaldım, ama sonunda buradayım işte. Doğru kararı verdim. En büyük sıkıntım, çocuklarımdan ayrı kalmak. Kayseri'de en çok çocuklarımı özlüyorum. Onlar İstanbul'da okuyor. Bu durum beni zorluyor. Çünkü, şimdiye kadar hep birlikte yaşadık. Çocuklarım buraya bir defa geldiler. Çok sık görüşemiyoruz. Onların her gün okulları var. Hafta sonları da ben kampta oluyorum.''

-RUSYA-GÜRCİSTAN SAVAŞI-

Gürcistan ile Rusya arasında 2008 yılındaki gerginlikle başlayan sıkıntılara da anlatan Şota, şöyle devam etti:

''Ben o dönem kampta idim. Ailem ise Gürcistan'daydı. Rusya, kimseye bir şey sormadan topraklarımıza girdi ve savaş başladı. Ne yapacağımı bilemedim. Gürcistan'a giremediğim için Trabzon'a geldim. Ailemi Trabzon'a getirmek için uçak tutmaya karar verdim, ama herkes 'uçağı vururlar' dedi. Trabzon yakın olduğu için benim çocuklarım, Arçil'in çocukları ve 6-;7 kişiyi Batum'dan Trabzon'a getirdik. Başbakan Sayın Erdoğan, o dönem bu savaşa tepkisini göstererek hemen Moskova'ya uçtu ve Türkiye'nin gücünü gösterdi. Eğer başbakan bir gün daha geç kalsaydı, bu sorun nasıl biterdi Allah bilir. Bu zor zamanlarımızda Türk halkı bize sahip çıktı.''

-KAYSERİSPOR'UN BAŞARISI-

Kayserispor'un başarısı için elinden geleni yaptığını vurgulayan Şota, az gol yiyen bir takım olduklarına dikkati çekti.

Takımın başarısında kulübün büyük önem taşıdığını belirten Şota, şunları kaydetti:

''Bir takımda yönetimiyle teknik heyetiyle ortak karar verebilmek önemlidir. Ben A derken, yönetim B derse olmaz. Biz tek başımıza değiliz. Birbirimize destek olarak başarı sağlıyoruz. Acele karar vermiyoruz. Yapımızda karışıklık yok ve her kafadan bir ses çıkmıyor. Futbolda ve her konuda sabırlı olmak önemli. Herkes sabrın ne demek olduğunu biliyor, ama nerede sabırlı insan? Türk halkı pek sabırlı değil. Biz Gürcüler de aynıyız. Avrupalı ise bizlerden daha sabırlı. Bizde bir ata sözü var, (100 defa ölç, sonra kes). İnsanlar sabırsızca davranıyorlar, sonra da (ne yaptım ben) diye pişman oluyorlar. Kayseri'de futbola belli bir destek var, ama maçlara gelen yok. Biz istiyoruz ki, destek daha çok olsun. Takımlarını gelip desteklemiyorlar sonra eleştiriyorlar. Bana hep hedefimi soruyorlar; benim hedefim iyi takım kurmak. İyi takım olmadan başarı da olmuyor. Takım olmak sonra da başarılı olmak.''

Kayseri Erciyesspor'un Süper Lig'e çıkmasından mutluluk duyacağını, bu durumun kendisi için sorun oluşturmayacağını ifade eden Şota, ''Trabzon'un 300 bin nüfusu var. Yaşlılar ve kadınlar dışında herkes maça geliyor. Kayseri'de 1 milyon 200 bin nüfus var. 20 bin taraftar bize gelsin, 20 bini Kayseri Erciyesspor'a gitsin'' dedi.

Şota: Hedef koymak için erken Yorumları