VorarlbergVorarlberg

Başkenti: Bregenz
Yüzölçümü: 2602 km²
Nüfus: 360168 Kişi
Nüfus Yoğunluğu: 138 Kişi/km²
İnternet Adresi: Land Vorarlberg - Home
Eyalet Başkanı: Herbert Sausgruber (ÖVP)

Vorarlberg (Almanca: Vorarlberg), Avusturya'da bir eyâlettir.

Yönetim
İller ve Trafik Kodu

Bregenz - B
Bludenz - BZ
Dornbirn - DO
Feldkirch - FK

Politika
Vorarlberg eyâleti Avusturya Halk Partisi'nin kalesidir.

Örneğin 1945 Millî Meclis Seçiminde ÖVP Vorarlberg'de oydan %70 kazandı!

Avusturya Özgürlük Partisi, Yeşiller ve Liberal Forum'un sonuçları da ortalamanın üstünde.

Fakat Avusturya Sosyal Demokrat Partisi'nin sonuçları ortalamanın altındadır.

2004 yılındaki Vorarlberg'deki eyâlet seçimleri ÖVP'ye mutlak çoğunluk, FPÖ'ye büyük yenilgi, Yeşillere de yeni oylar getirdi.

Vorarlberg'un parlamentosundaki partiler (36 koltuk) [değiştir]Avusturya Halk Partisi (% 54,92) 21 koltuk

Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (% 16,87) 6 koltuk

Avusturya Özgürlük Partisi (% 12,94) 5 koltuk

Yeşiller (% 10,17) 4 koltuk

Vorarlberg Eyâleti Başbakanı
Dr. Herbert Sausgruber (AHP/ÖVP)

Başbakan Yardımcısı
Mag. Markus Wallner (AHP/ÖVP)

Coğrafya
Vorarlberg (yüzölcümü: 2.601,48 km²) Viyana´dan sonra Avusturya'nın en küçük eyâletidir.

Üç ülkeye dış sınırı var: Almanya, İsviçre ve Lihtenştayn

Sınırın toplam uzunluğu 256 km'dir.

Ekonomi
Birkaç yıldır Vorarlberg ekonomisi Avusturya genel ortalamasına göre daha yüksek bir seyir içerisindedir.Avusturya genelinde %2 GDP artışı sözkonusuyken,Vorarlberg'te bu rakam %2.9 olarak belirlenmiştir.Eyaletin yıllık üretim miktarı 11.5 milyar euro düzeyindedir.Bu üretim miktarı her yıl %5 artmaktadır. Bu rakam Avusturya genelinde %4tr,yani bu istatistiğe göre de Vorarlberg Avusturya genelinden daha iyi durumdadır. Yıllık Kişi başına üretim miktarı 31000 Euro düzeyindedir.Bu ralkam da Avusturya genel ortalamasının %8 üzerindedir.Eyalette elektronik, tekstil, makine sanayi üretimleri yapılmakta, ayrıca tarım da önemli büyüklükteki bir sektördür.Ayrıca bölge turistler için bir cazibe merkezidir.Dağlar ve kayak için birçok turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir.

Tarih
11 Mayı 1919da eyalette yapılan seçimlerde %80 oranında İsviçre'ye katılım kararı çıkmıştır. Ancak İsviçreli liberal,Fransız ve İtalyanların ve diğer devletlerin karşı çıkmasından dolayı İsviçre'ye katılımı engellenmiştir.