Yıllar silemede zihnimden ve yüreğimden
Elim bir hadiseydi yaşadıklarım ve kalbimin şahitkil yaptığı efkarlı geçen anılarım
Bir hiyerarşi adına, nizam etmek namına, onca kokuşmuşluk hali nazar iken dinmeyen acım
Nasıl dile gelse şehrin sakinleri bir bilse, idare edenler neredeyse derken içlendim bak aniden

İdarecilik yaptığım döneme ait yıllardı
Tevdi edilmiş bir görev vardı, hiç anlamadığım aşikarken, bahene sebepler halimce bilinirken
Altı aydır araştırma yapılmış ve benim adım öne çıkarak, görev yazısı imzalanmış erkenden
Acele başkanlık makamından bekleniyormuşuz bildirdiler şimdiden, hayırdırı nefeslenirken

Nihayet vardım ve hazirunun maksadını anladım
Hayli övgü ve teveccühlerden sonra, her ne kadar sana sormadan böyle yaptık dedi başkan
Genelsekreter ve diğer yöneticiler mütebessim bir şekilde nazar ediyorlardı, bir bir sıradan
Efendim anlamam dedim, çare olmadı bizarlığım o an, dediler ki liyakatın var adın gibi inan

Dokuz yıldır bu görevi bir ilahiyatçı arkadaş yürütüyordu
Uzaklardan ne bir sorun ve ne de bir şikayet görünüyordu,herşey muntazaman gidiyordu
Gelgit zaman olmuş, bazı nahoşluklar duyulmuş, yönetim ha varmış, ha yokmuş deniyordu
Nihayet bir operasyonla neşter vurulmuş, lakin hastalık umulandan çok daha fazlaymış

Peki, dedim ve acilen göreve başladım, şahit oldukça şaşırdım
Meğerse neler varmış, 110 hattı ücretsiz olduğundan, muhabbet ve lafazanlık adına harmış
Araçlar sanki milattan kalmış, tankerler durmadan su akıtıyorlarmış peki,kim farkındaymış
Hani dile gelen bir vizyon ve misyondan söz edilirdigüya iftihar edilecek hizmetler nerdeydi

Neden kendimizi aldatıyoruz, çözüm adına kandırıyoruz
Kimleri oyalıyoruz, niye takiyeyi her zaman bir sermaye gibi kullanıyoruz,hırsa kağılıyoruz
Makam ve nüfuz uğruna,nasıl şehri emin olunacaksa, manaviyat dursun bir kenarda mıyız
İçim yanıyor, gözlerim buğulanarak bakıyor, neden yıllara sari dertlerim hiç anlaşılmıyor

Mustafa CİLASUN