Sinema
Mustafa filmi 2008   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 11-17-2008 (01:52)   Son Mesaj: 11-17-2008 (01:52)    Cevap: 0    Gösterim: 1583  

11-17-2008

Mustafa filmi 2008

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü…Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Onu Türkiye’ye, dünyaya, yeni yetişenlere tam anlatamadı.Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir ...

Film Puani: 0 üye puan vermiştir / 10.00

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü…Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Onu Türkiye’ye, dünyaya, yeni yetişenlere tam anlatamadı.Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı.Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi.“Mustafa”, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı. 15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, “Sarı Zeybek”le seyirciyi Ata’nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor.“Mustafa”, seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk’ü yeniden keşfe davet ediyor.Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı. Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, elyazmalarına ulaşıldı.Çekim ekibi Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girerek onun hayatını yerinde görüntüledi.Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk’e dair yazılmış kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayıp onlardan sahici, objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştı.Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği müzikler, söylediği sözler titizlikle derlendi.Yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski, siyah beyaz görüntülerden sıkılmış olacakları varsayımıyla filmde samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanıldı.Filmin müziklerini, Atatürk gibi Balkanlardan yetişmiş uluslararası bir müzisyen olan Goran Bregoviç besteledi.NTV-Ko’medya ortaklığı ve Sabancı katkılarıyla “Mustafa”, 70. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü seyirciye yeniden tanıştırabilecek bir film oldu."
    ----------------------------------------------
    " 70'inci ölüm yıldönümünde Atatürk'ü seyirciyle yeniden tanıştıracak filmi Can Dündar yazıp yönetti ve müziklerini Goran Bregovic besteledi. Film, seyirciyi, özellikle de yeni nesli, Atatürk'ü yeniden keşfe davet ediyor. Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, not defterleri ve günlüğüne kadar pek çok belge filmde yer alıyor.
    "

Biz resmi tarihin bize bellettiği Atatürk’ün dışında bir Atatürk’e bakmaya çok da cesaret edemedik galiba, Mustafa buna cesaret eden bir film mi?
    Can Dündar: En azından bunu deneyecek bir film. Ben yıllardır bunun eksikliğini en çok hissedenlerden biriyim. Atatürk’ü doğru öğrenmediğimiz kanısındayım. Bize yanlış demeyim ama eksik yansıttıkları kanısındayım. Bu eksikliği gidermeyi amaçlayan bir film. Bir de bir nebze daha ona dokunmaya çalışan bir film. Bir nebze daha onu bir rozet olmaktan çıkarmaya çalışan bir film, bir nebze daha onu bir heykel olmaktan uzaklaştırmaya çalışan bir film, onu içerden anlamaya çalışan bir film olsun istedik. Ve olabildiğimiz kadar ona yakın durmaya onu anlamaya çalıştık. İstedik ki biz susalım o anlatsın amacıyla biraz da daha çok kendi yazdıklarına kendi tuttuğu notlara yazılarına kendi mektuplarına dayalı bir içerden anlatma yöntemi denedik.

--------------------------
    bu bilgiler www.mustafa.com.tr adlı filmin kendi sitesinden alıntıdır.
    üstteki soruyu da Can Dündar böyle yanıtlıyor.
    --------
    Bugün filmi izleme imkanına eriştim gerçekten Atatürk'ü farklı bir şekilde anlatan bir film.Birçok eleştiriye malzeme oldu daha galasından itibaren ,ama bu eleştireleri hala anlayabilmiş değilim...
    Atatürk'ün bize yansımayan bazı özelliklerini gösteriyor evet ama o şartlarda yapması gereken en doğru hareketleri yaptığını da görüyoruz ve bunu biliyorduk da zaten...
    Can Dündar'a ise denilecek en ufak bir eleştiri olduğunu düşünmüyorum ,tamamen belgelerle oluşturulmuş film tadında bir belgesel ...
    ve tamamen iyi niyetle yapıldığı ortada...Kesinlikle gidip izlenmesi gerekiyor,izlemeyen insanlara zorla izletilmesi gereken bir film...O günleri tam anlayamasak da zorluklarını azıcık da olsa hatırlamamız için ve nerden nereye geri dönüşüm yaşadığımızı hatırlamamız için gidilmesi gereken bir film...
    müziklerleri goran bregoviç'e yaptırmakla mükemmel bir hamle yapmış Can Dündar, gerçekten filmi tamamlayan müzikler...Atatürk'ü canlandıran kişi hiç konuşturulmamış ve o gizem bozulmamış....
    ben çok ağladım filmde ama kesinlikle duygu sömürüsü gibi birşey yok yanlış anlaşılmasın ,insan gerçekten bugünü düşünüp kıyaslayınca kendini tutamıyor...
    Can Dündar'ın ellerinden öpüyorum hakkaten ...
    ha çok daha etkilisi çok daha ateşli hararaetli bir belgesel-film çekilebilirdi ama o kadar kıvamında ve başarılı olmuş ki ,lütfen gidiniz ,toplanıp olmadı gitmek istemeyenlere ısmarlayınız bileti diyorum

Mustafa filmi 2008 Filmiyle ilgili Yorumlar