Ömer Hayyam-Bizim Olsun

Yeryüzü padişahların, kralların olsun. Cehennem kötü insanın olsun, cennet iyi insanın.. Tanrıya toz kondurmamak meleğin işi olsun, Temizlik, cennet kapıcısının işi.. Kim, ne olursa olsun, Sevgili bizim olsun tek, Canı, ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Henna

1. Alt 10-30-2008, 16:37 #1
    jasmin Mesajlar: 36
    Yeryüzü padişahların, kralların olsun.
    Cehennem kötü insanın olsun, cennet iyi insanın..
    Tanrıya toz kondurmamak meleğin işi olsun,
    Temizlik, cennet kapıcısının işi..
    Kim, ne olursa olsun,
    Sevgili bizim olsun tek,
    Canı, canımız olsun

Ömer Hayyam

2. Alt 10-30-2008, 17:59 #2
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    Tanrıya toz kondurmamak meleğin işi olsun,
    Temizlik, cennet kapıcısının işi..

bu mısrayı anlayamadım kardeşim ..sen açıklayabilir misin?

3. Alt 10-30-2008, 18:43 #3
    sevgilinin kendinde olan yüceliğini belirtmek için şiirin genelinde mübalağa yaptığını düşünüyorum, zaten genel anlamda bakarsak olaya yeryüzü sadece kralların ve de padişahların da değildir.Bilemeyiz tabiki üstadın asıl düşüncelerini ama şu da vardır ki korkusu olmadan yazanlardandır... kalemini aldatmayanlardandır... kendini saklamayanlardandır... en sevilenlerdendir...

4. Alt 10-30-2008, 19:14 #4
    Ziyaretci
    teşekkür ederim. Ben şiirdeki ustalığına ,kelimeleri işlemesine söz söyleyemem elbette.
    Fakat Ö.Hayyamı sanırım diğer filazoflarda çözememiş...yada öyle okumuşdum. şahsen bu uç kelimelerle inanç ile alakalı sözler etmesini hoş karşılamıyorum.Akaide ters şiirlerini okudum.Belki kendini bağlayan sözlerde olsa üzücü geliyor bana...
    Tabiki bu benim düşüncem.
    kusuruma bakma kardeşim...

özlem_34 bunu beğendi.
  5. Alt 10-30-2008, 19:57 #5
    kusurluk birşey olduğunu düşünmüyorum,üzülmenizde haklı olabilirsiniz çünkü bir çok şey gibi okuduklarımızı da kendi kriterlerimiz doğrultusunda değerlendiririz, bu noktada da farklı görüşler çıkar ki bu da doğaldır, hoşçakalın.

6. Alt 10-30-2008, 20:34 #6
    Ziyaretci
    kriter yalnız bana ait değil...yorum bana ait.
    selametle...

7. Alt 03-01-2011, 20:24 #7
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Iyi de inançla yapması onun tasavvuf zihniyetini benimsediğini gösterir , ki o şiirlerinde hep bunu kullanıyor. Senin hoşlanman önemli değil. Tasavvufu benimsemiş , o yolu takip etmiş.

8. Alt 06-22-2011, 02:16 #8
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    ömer hayyam olabildiğine inançlıymış nacizhane araştırmalarıma göre hatta oradaki sevgiliden kasıt allah'tır diye düşünüyorum

9. Alt 06-22-2011, 09:44 #9
    pınaran Mesajlar: 314
    hemen hemen her forumda Ömer Hayyam'ın şiirleri eklenir ve ardına da benzer yorumlar.
    sevgili Allah mı, inançlı mı, değil mi... hiç bitmeyecek bu muhabbetler galiba

Hayyam ı severim, arada açar okurum ama, hani bi mevzudan devamlı bahsedilince artık gına gelir ya, sıktı...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.