Hijyenin de fazlası zarar   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 06-15-2011 (02:36)   Son Mesaj: 07-16-2011 (22:50)    Cevap: 4    Gösterim: 656  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen pınaran

06-15-2011

Hijyenin de fazlası zarar

Hijyenin de fazlası zarar
    Son yıllarda yaygınlaşan bebek ve çocuk egzamasının en önemli sebeplerinin başında alerjenlerin ve hijyene verilen önemin artmasının geldiği belirtiliyor.(CBÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, kırmızı ve genellikle çok kaşıntılı ve pul pul döküntüyle belirgin bir deri iltihabı olan egzamanın son yıllarda bebeklerde ve çocuklarda görülme sıklığının arttığını söyledi.

Bu artışın nedenine ilişkin, Prof. Dr. Öztürkcan, şunları anlattı:

''Aslında bebek egzamaları endüstrileşmiş toplumların sorunuydu ve biz Türkiye'de çok fazla olduğunu düşünmüyorduk. Ancak son yıllarda oldukça arttı. Bunun nedeni, elerjenlerin artması, hijyene verilen önemin artmasıdır. 'Korunma hipotezi' diye bir şey var. Korundukça daha çok bebek egzaması çıkıyor. Annelerin bebeklerini sürekli sakınması, çevreden, doğal şartlardan sakınması, koruyarak büyütmesi ters etki yapıyor. Çocuk bu alerjenlerle karşılaşması gerekirken karşılaşamıyor. Daha sonra karşılaştığında da vücut buna tepki veriyor. Dünyanın, yaşadığımız ortamın değişmesiyle alerjenlerin artması da bir diğer etken.''

KRONİK HALE GEÇEBİLİYOR

Dermatologların çok erken dönemde egzamayı tanıyıp, diğer hastalıklar yönünden de hastayı takibe alması ve pediastristlerle işbirliğine gitmesi gerektiğine işaret eden Öztürkcan, şunları söyledi:

''Tabi ki tedavi edilir bir hastalık. Ama tamamen geçirebiliyor muyuz? Bir kısmını... Dönem dönem inceliyoruz egzamayı. Çocukluk döneminde iyi tedavi edilirse, hekim-aile işbirliğiyle çocuk gerçekten uzak durması gereken maddelerden uzak duruyorsa, aile yapılması gerekenleri yapıyorsa, büyük bir kısmı düzelebiliyor. Ama bir kısmı devam edip kronik hale geçebiliyor.''

AA

Hijyenin de fazlası zarar Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  07-16-2011, 19:50

--->: Hijyenin de fazlası zarar

Tabiki hijyenin fazlası zarar.Vücuda birazda mikrop girmeli ki bağışıklık sistemimiz güçlensin.
    Çoğu mantar hastalığı da aşırı temizlikten oluyor.
    safinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) safinaz

Permalink - Mesaj no 2  07-16-2011, 22:01

safinaz´isimli üyeden Alıntı
    Tabiki hijyenin fazlası zarar.Vücuda birazda mikrop girmeli ki bağışıklık sistemimiz güçlensin.
    Çoğu mantar hastalığı da aşırı temizlikten oluyor.

yaa, ben temizlenmemekten oluyor sanırdım, mantar aşırı temizlenmekten de mi oluyor?
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran

Permalink - Mesaj no 3  07-16-2011, 22:03

pınaran´isimli üyeden Alıntı
    yaa, ben temizlenmemekten oluyor sanırdım, mantar aşırı temizlenmekten de mi oluyor?

Dediğin doğru ama bazı titiz insanlarda da oluyor.Vücudun florasını temizlikten bozuyorlar.
    safinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) safinaz

Permalink - Mesaj no 4  07-16-2011, 22:50

safinaz´isimli üyeden Alıntı
    Dediğin doğru ama bazı titiz insanlarda da oluyor.Vücudun florasını temizlikten bozuyorlar.

yazdığına benzer bir de sık sık banyo yapanların ciltlerindeki ve saçlarındaki yağ dengesinin bozulduğunu da söylerler.
    safinaz bunu beğendi.
    pınaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) pınaran