Helicobacter Pylori nedir?   Konuyu açan: özlem_34   İlk Mesaj: 04-07-2008 (10:52)   Son Mesaj: 02-01-2013 (18:43)    Cevap: 3    Gösterim: 26545  

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen özlem_34

04-07-2008

Helicobacter Pylori nedir?

Helicobacter pylori bir bakteridir ve insan vücudunda sindirim sistemine yerleşerek ülsere neden olur.

Helicobacter pylori özellikle mide ve üst sindirim sistemine yerleşir. Yerleştiği yerde " Peptik ülser " adı verilen açık mukoza yaralarına neden olur.Ancak bu,sindirim sisteminde Helicobacter pylori saptanan her insanda ülser var olduğu anlamına gelmez.Yapılan çalışmalar Helicobacter pylori saptanan birçok insanda ülser gelişmediğini göstermiştir.

Helicobacter pylorinin önemi,sindirim sisteminde bulunduğu takdirde ülser oluşum riskinin yüksek olmasından kaynaklanır.

Helicobacter pylori saptama testleri

Kan antikor testi : Bir insanın kanında Helicobacter pylori'ye karşı gelişmiş antikor saptandığında bu insanın Helicobacter pylori bakterisi ile enfekte olduğu yada geçirilmiş bir enfeksiyon var olduğu anlamına gelir.
    Üre solunum testi : Midede Helicobacter pylori'nin var olduğunu gösteren bir testtir.Ancak bu test birçok sağlık kuruluşunda bulunmamaktadır.
    Dışkı antijen testi : Helicobacter pylori ile enfekte olmuş kişilerde vücudun bağışıklık sistemi tarafından bu bakteriye karşı oluşturulan maddeler dışkı ile atılır.Dışkı antijen testi bu atık maddeleri test eder.Enfeksiyonun varlığını göstermek için yada tedavinin başarısını takip etmek için kullanılır.
    Mide biyopsisi : Sindirim sistemi endoskopisi yapılan kişilerin sindirim sisteminin çeşitli bölgelerinden biyopsiler alınır.Bu biyopsiler özel bir solüsyonla test edilerek Helicobacter pylori'nin aktif olarak var olup olmadığı ortaya konur.
    Helicobacter pylori saptama testleri neden yapılır?

Bu testlerin iki amacı vardır :

Ülser veya gastrit bulunan bir hastada Helicobacter pylori'nin var olup olmadığını anlamak
    Ülser veya gastritli hastada tedavi başarısının takibi
    Helicobacter pylori saptandığında tedavisi var mıdır?

Ülser ve gastritli hastalarda Helicobacter pylori saptanması durumunda uzun süre antbiyotik tedavisi uygulanır.

Uzun süreli antibiyotik tedavisi ile tedavide büyük başarı elde edilebilir.

Bu nedenlerle Helicobacter pylori'nin saptanması önemlidir.

alptraum ve kipchak bunu beğendiler.

Helicobacter Pylori nedir? Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  01-16-2011, 16:53

--->: Helicobacter Pylori nedir?

hocam merhaba. ben mide rahatsızlığımdan dolayı endoskopi yaptırdım sonuç olarak helico bakteri tespit
    edildi ben bundan çok rahatsız oldum bunun tedavisi varmı varsa bu tedavi ne kadar sürer kesin bir
    tedavisi varmıdır?şimdiden çok teşekkür ederim
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  01-30-2013, 12:36

ben teşekkür ederim

Permalink - Mesaj no 3  02-01-2013, 18:43

tam olarak bu hastalığı anlamadım daha iyi anlatırmısınız