Saç klonlama ve Saç aşısı 2016   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-30-2016 (15:03)   Son Mesaj: 04-30-2016 (15:03)    Cevap: 0    Gösterim: 9236  

  04-30-2016

  Saç klonlama ve Saç aşısı 2016

  Saç klonlama ve Saç aşısı 2016
  Saç klonlama ve Saç aşısı 2016 yilinda neler var ve ne gibi degisiklikler bekleniyor

  Saç klonlama var mıdır ?

  Saç klonlama ne zaman gelecek ?

  Saç klonlama 2016 yılında gelecek mi?

  Saç aşısı nedir ?

  Saç aşısı saç çıkartıyor mu?

  Dökülen saçlara ne yapmak gerekir ?

  Saç ekimi ile ilgili anlatımlar


  Öncelikle saç klonlama ve saç aşısı ile ilgili olan genel bir duyuruyu kapsayan önemli bir yazıyı sizinle paylaşayım

  Alıntı:
  TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞI
  SAÇ AŞISI (EKSTRASELLÜLER MATRİKS), SAÇ KLONLAMA (KOPYALAMA) ve SAÇ EKİMİ HAKKINDA BASIN BÜLTENİ  Türkiye ‘de Saç Çıkarmada Devrim Olarak Tanıtılan ve Domuz Mesanesinden Hazırlanan Saç Aşısı’nın Saç Çıkardığını Gösteren/İspatlayan Deneysel ve Klinik Araştırmalar Yoktur..
  Saç Klonlama ise Günümüzde En İleri Laboratuvarlarda Bile Yapılamamıştır. Saç Yapan Hücreleri Klonlayan Karaciğeri Kolaylıkla Klonlar..

  Türkiye de son dönemde ‘sihirli toz’ ‘saç çıkarmada devrim’ olarak reklamı yapılan ve ‘Saç Aşısı’ olarak tanıtılan ürün hakkında ve ‘Saç Klonluyoruz’ açıklamaları hakkında toplumu bilgilendirme gereği doğmuştur.

  Saç Aşısı (ACell) Nedir?
  Saç aşısı olarak tanıtılan ürünün gerçek adı ACell’dir; domuz mesanesi/bağırsağının iç tabakasından hazırlanan ekstrasellüler matriksdir (porcine-derived extracellular matrix). İlaç değil, tıbbi cihaz kategorisindedir. Ürün, bazal membran ve kollajen içermektedir. Ekstrasellüler matriksin temel amacı yara iyileşmesini hızlandıran bir çatı (scaffold) oluşturmasıdır. Başka bir değişle bir binanın tutucu iskeleti gibi yara iyileşmesini sağlayacak hücrelere ortam oluşturmaktadır. ACell adlı ürün tabaka/toz gibi farklı formlarda üretilmiştir. Türkiye’de ‘Saç Aşısı’ olarak pazarlanan ürün toz formu olan ACell Micromatrix’dir.

  ACell Micromatrix Kullanım Alanları ve Kullanım Yöntemi:
  ACell Micromatrix toz formunda olduğu için hastanın kendi kanı ile karıştırıp sıvı hale getirilip hastaların saçlı derilerine enjekte edildiği görülmektedir. Oysaki ACell’i üreten firmanın veb sitesinde toz formunun kullanım şekli; yaranın üzerine uygulama yani topikal uygulama olarak belirtilmiş, başka bir değişle ciltaltına herhangi bir amaca yönelik enjekte edilebileceğinden bahsedilmemiştir. Kullanım alanları içinde saç çıkarma veya saçları güçlendirme yer almamaktadır.

  https://acell.com/micromatrix/

  https://acell.com/wp-content/themes/...Matrix-IFU.pdf

  ACell’in kullanım alanı yaralardır: Kısmi ve tam katlı yaralar, bası yaraları, venöz ülserler, diabetic ülserler, cerrahi yaralar, travmaya bağlı yaralar..

  Kullanılmaması Gereken Alanlar (Kontraendikasyonlar):
  Domuz ürünlerine allerjisi olan kişilerde
  3. derece yanıklarda kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir.

  ACell’in Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı (FDA) Onayı Yara İyileşmesi Üzerinedir. Saç Çıkarma veya Güçlendirme ile İlgili Onayı Yoktur (14 Tem 2015):

  Bir ürünün ABD’de Sağlık Bakanlığı onayı alabilmesi için ürünün ilgili alanda etkinliğinin ve de güvenirliğinin ispatlanmış olması gerekmektedir. Saç ile ilgili bir etkinlik gösterilmemiştir.

  https://acell.com/matristem-devices/...t-indications/
  https://acell.com/acell-inc-receives...future-growth/

  ACell’in Saçları Güçlendirdiğine İlişkin Deneysel veya Klinik Bilimsel Çalışma Mevcut Değildir:

  ACell ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar incelendiğinde deneysel çalışma olarak 92, klinik çalışma olarak 22 yayın olduğu görülmektedir.
  ACell’in saçlı deriye enjekte edilerek saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme amacıyla yapılmış klinik veya deneysel bir çalışma bulunamamıştır.
  https://acell.com/publications/

  Sonuç olarak, ne deney hayvanlarında ne de hastalarda bir çalışma ile etkinliği saç çıkarma veya mevcut saçları güçlendirme yönünde ispatlanmamış bir ürünün hastalarda kullanılması yasal ve de etik değidir.

  Saç Klonlaması (Kopyalaması):
  Saç klonlaması ile kast edilen şey ise saç yapan hücrelerin ve de yapıların birebir aynısı üretmektir. Derinin ve de saç yapan dokuların bire bir aynısını üretmek karaciğeri kopyalamaktan daha zordur. Günümüzde laboratuvar koşullarında bile saç klonlama yapılamamıştır. Bu şekilde yapılan haberler doğru değildir, pazarlama amaçlıdır. Halkımızın ‘Saç Klonluyoruz’ tarzındaki asparagas haberlere itibar etmemesini rica ediyoruz.. Buradaki amaç talep oluşturmak, mevcut talebi artırmak ya da fiyatı artırmaktır.
  Ülkemizde sağlık turizminin lokomotifi haline gelmiş saç ekiminin bu şekilde gerçeği yansıtmayan pazarlama yöntemleri ile gölgelenmesi Türkiye’nin yurtdışındaki güvenirliği ve imajı açısından da sakıncalıdır.

  Saç Ekimi Bir Cerrahi İşlemdir:
  Saç ekimi konusunda halkımızın başvurması gereken kişiler Plastik Cerrahlardır. Lütfen ameliyatınızı başka kişilere yaptırarak sağlığınızı tehlikeye atmayınız.

  Sağlık Bakanlığı Yetkililerini, Tabipler Birliğini, Reklam Kurulunu bu konuda inceleme yapmaya davet ediyoruz.

  Saygılarımızla

  TPRECD Yönetim Kurulu

  Saç klonlama ve Saç aşısı 2016 Yorumları