ElektroniÄŸi de sigara kullanımını özendiriyor   Konuyu açan: Güncelajans   Ä°lk Mesaj: 03-05-2013 (19:16)   Son Mesaj: 03-05-2013 (19:16)    Cevap: 0    Gösterim: 449  

03-05-2013

Elektroniği de sigara kullanımını özendiriyor

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Yavşan:''Sigara kullanmaya başlamanın en büyük sebebinin özenti ve merak olduğu göz önünde bulundurulduğunda, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediği rahatlıkla söylenebilir''

NEÃœ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. YavÅŸan:''Sigara kullanmaya baÅŸlamanın en büyük sebebinin özenti ve merak olduÄŸu göz önünde bulundurulduÄŸunda, elektronik sigaraların, sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediÄŸi rahatlıkla söylenebilir'' ''Yapılacak iÅŸ, çevrenizdeki en yakın saÄŸlık kuruluÅŸunaÂ*gidip 'ben sigarayı bırakmak istiyorum, bana yardımcıÂ*olun'Â*demektir''

Necmettin Erbakan Ãœniversitesi (NEÃœ)Â*Meram Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet YavÅŸan, ''Sigara kullanmaya baÅŸlamanın en büyük sebebinin özentiÂ*ve merak olduÄŸu göz önünde bulundurulduÄŸunda, elektronikÂ*sigaraların,Â*sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediÄŸiÂ*rahatlıkla söylenebilir'' dedi.

YavÅŸan, yaptığı açıklamada,Â*sigara bırakmak isteyenlerin özellikle son dönemde elektronik sigaraya yoÄŸun talebi olduÄŸunu, ancak SaÄŸlık Bakanlığı'nın elektronik sigaraya ruhsat vermediÄŸini vurguladı.

Bakanlığın, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuÅŸlarının, bağımlılık yapma riskinin yüksekliÄŸi ve sigarayı bırakmaya engel olması nedeniyle yasakladığını anlatan YavÅŸan,Â*ÅŸunları kaydetti:

''En çok sigaraya baÅŸlama sebebi, özenti ve meraktır.Â*Ayrıca elektronik sigaralardaki kartuÅŸlarda nikotin vardır. Fakat içinde baÅŸka ne tür maddeler var, bilinmemektedir.Â*Ä°nhalasyonla (solunum yolu) alındığı için nikotin dozları da net olarak bilinmiyor. Bu da geri dönüşümde bağımlılık etkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu ve bir çok nedenden ötürü biz vatandaÅŸlara kesinlikle önermiyoruz. Sigara kullanmaya baÅŸlamanın en büyük sebebinin özentiÂ*ve merak olduÄŸu göz önünde bulundurulduÄŸunda, elektronikÂ*sigaraların,Â*sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engellediÄŸiÂ*rahatlıkla söylenebilir.''

Â*

Sağlık kuruluşuna başvurun

Â*

Türkiye'de, sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine yılda 3 milyar doların üzerinde harcama yapıldığını ifade eden YavÅŸan, ''Sigara saÄŸlığımıza verdiÄŸi zararın yanı sıra ekonomimize de büyük darbe vuruyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere ÅŸu tavsiyede bulunuyorum; elektronik sigara ve benzeri ÅŸeyler kullanarak sigarayı bırakamazsınız. Yapılacak iÅŸ, çevrenizdeki en yakın saÄŸlık kuruluÅŸuna gidip 'ben sigarayı bırakmak istiyorum, bana yardımcı olun'Â*demektir. Bu irade ortaya konulduÄŸunda, gerisi çok kolay bir ÅŸekilde gelecektir''Â*diye konuÅŸtu.

Yavşan, sağlık kuruluşlarının bünyesindeki Sigarayı Bırakma Poliklinikleri'ne başvuran herkesin, bilimsel, güvenilirliği kanıtlanmış yöntemlerle sigarayı rahatlıkla bırakabileceğini, bu konuda en önemli etkenin hastanın sigarayı bırakmaktaki güçlü iradesi olduğunu sözlerine ekledi.

Â*

Kaynak: AA

Elektroniği de sigara kullanımını özendiriyor Yorumları