Sanal umreye varmısınız?

Sanal umreye varmısınız? Mekke'de girildiği an başlıyor duygu yoğunluğu Kabe'ye yaklaştıkça heyecan artıyor... erkekler ihramlarını giyer, bayanlar da tesettüre uygun sade kıyafetler...belirli kurallar vardır; böcek öldürmek,traş olmak ya da vücuttan ...

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 4 gönderen {{şura}}

1. Alt 09-17-2009, 14:33 #1
    {{şura}} Mesajlar: 697
    Sanal umreye varmısınız?
    Mekke'de girildiği an başlıyor duygu yoğunluğu Kabe'ye yaklaştıkça heyecan artıyor...

erkekler ihramlarını giyer, bayanlar da tesettüre uygun sade kıyafetler...belirli kurallar vardır; böcek öldürmek,traş olmak ya da vücuttan tüy koparmak yasak...umre bitene kadar tabi...

işte tüm ihtişamı ile girişi karşında...
    Sanal umreye varmısınız?

adım adım ilerliyorsun içine ve giriyorsun o mübarek kapısından...
    .Sanal umreye varmısınız?

vee işte namazlarımızda yönümüzü döndüğümüz hayali ile namaz kıldığımız o mübarek yer...

.Sanal umreye varmısınız?

görünce dizlerinin bağı çözülüyor sanki insanın, bir huzur kaplıyor bedenini, daha da yaklaşmak istiyorsun o an,

yaklaşıp o mübarek örtüsüne doknmak,başını yaslayıp af dilemek...

ve işte karışıyorsun kalabalığa...

taşının her parçasına kurban olduğum kabem...dünyadaki cennet işte burası, bir başka buranın havası suyu, huzuru...

Sanal umreye varmısınız?

ve tavaf başlar...hacer-ül esvet taşının olduğu köşede niyet ederek, 7 kez dolaşırsın etrafını kabenin ve hacer-ül esvetin her önünden geçişinde "bismillahi alllahu ekber" diyerek selamlarsın cennetten inmiş o mübarek taşı...

hacer-ül esvet taşı ahirette "ben bu kulunu tanıyorum ya rab..." diye şahitlik edecekmiş...

tavaftan sonra 2 rekat tavaf namazı kılınır....

ve ardından say yapılır...
    h.z ibrahim; h.z hacer'i, çocukları h.z ismail ile Allahı'ın emri üzerine çölde bırakır...çölde yiyecek ve içecek hiç bişeyleri kalmaz...bunun üzerine h.z hacer su aramak için etrafı aramaya başlar ve çaresizlikten Safa ile Merve denilen iki tepe arasında 7 kez gidip gelme suretinde koşmaya başlar...h.z isamail ağlamaya başlar ve o sırada h.z İsmailin ayaklarını yere vurduğu yerden su çıkar...h.z hacer su dağılmasın diye orayı çevreler,muhafaza eder...zem zem suyu bu şekilde çıkmış olur...işte bu çaresizlik anında yapılan Safa ile Merve arasındaki gidipgelme 'say' olarak adlandırılır.hac da ve umre de yapılır.

Sanal umreye varmısınız?

er yürüşten sonra kabeye dönerek tekrar "bismillahi allahu ekber" diyerek selam verilir...
    yürüyüş esnasında 2 tane yeşil direk vardır.bu 2 direk arasında erkekler hafif koşar gibi yürümelidir.bu kısımlarda h.z Hacer adımlarını daha da hızlandırmış...

tavaf ve say aşağı yukarı 14 km'ye tekabul ediyormuş ama insanı inanın fazla yormuyor...

saydan sonra erkekler traş olur bayanlar da saçından bir tutam keser ve bu sayede umre tamamlanmış olur...

ardından mekke ziyaretleri başlar, bunlar sonraki günler de yapılır...

Sanal umreye varmısınız?

kabenin 99 tane giriş kapısı varmış...

**kabenin yan tarafında arabistan kralının misafirhanesi var, insanın kralın misafiri olası geliyor çünkü camdan kabenin içini görmek mümkün insan uyumaz tüm gece izler herhalde...gerçi tüm gece yanında olmak daha çok tercih edilir hemen karşısında ZemZem Tower adında devasa bir boyutta otel var 100 kata kadar çıkarılcakmış insanın büyüklüğü karşısında ağzı açık kalıyor...bu arada bu güzel oteli türk mühendisler tasarlıyormuş...

işte bizim mühendislerimizin yaptığı otelden bir görüntü...
    Sanal umreye varmısınız?

ygamber efendimiz ibadet ederken üzerine pislik saçan Ebu cehil'in evinin olduğu yere bayanlar tuvaleti yapılmış...insanlar nasıl yaşarsa öyle alınılır tabi!!!
    işte bu olay esnasında efendimiz kabenin sütunlarından birinin yanında namaz kılıyormuş...bu sütun diğerlerine nazaran daha farklı...Allah tarafından bu olaydan sonra bu sütuna hoş bir koku verilmiş...

işte bu gördüğünüz sütun da efendimizin miraca yükseldiğinde yanında bulunduğu sütun...altındaki siyah mermer ayırd edilmesi için farklı yapılmış...zaten her sütunun mermer şekli farklı ve dolayısıyla farklı anlamları varmış

Sanal umreye varmısınız?

Sanal umreye varmısınız?

cebel-i rahmet-- rahmet dağı-- arafat (mekke
    Sanal umreye varmısınız?

Sanal umreye varmısınız?

Hz.Adem, Allah'dan af dilerken, aralarinda söyle bir diyalog gecmistir;

Hz.Adem : "Ya Rabbi, beni Muhammed'inin hürmetine af eyle".

Allah : "Sen ne bilirsin Muhammed'i ya Adem ?"

Hz.Adem : "Ben, cennetten yeryüzüne inerken, cennetin kapilarinda; 'Allah'dan baska ilah yoktur ve Muhammed O'nun resulüdür' yazisini gördüm. Ismi, ismine izafe edilerek zikredilen kimsenin sani elbette ki yücedir. Onun hürmetine beni af eyle".

bunun üzerine Allah-u teala h.z Adem ve H.z Havva'yı affeder, dünya hayatı başlar...
    Arafat yani Rahmet dağı bu diyaloğun ve affın gerçekleştiği yer oluyor...

burda edilen dualar kabul olurmuş ve hac zamanı burayı böle tenha görmek mümkün değilmiş...

Cebel-i nur-- Nur dağı/ hira mağarası

**Efendimiz (s.a.s) belirli aralıklarla tırmanıp burda ki mağarada dinlenir,"insanları hali ne olacak" diye düşündüğü yer...ve ayrıca ilk emrin geldiği Cebrail'in efendimize göründüğü yer

Sanal umreye varmısınız?

Sanal umreye varmısınız?
    Cennet-ül mualla

h.z Hatice validemizin ve oğulları Kasım,Abdullah ve bir kısım ashabın bulunduğu Mekke kabristanı...

Sanal umreye varmısınız?

oguzhan, ..Sahra..., M AL? RUM? ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
  2. Alt 09-17-2009, 17:16 #1
    M ALİ RUMİ Mesajlar: 193
    Kardeşim Allah razı olsun, bana o Mübarek Beldeleri yeniden hatırlattığın için. Ben de acizane hazırladığım sitemin adresini vereyim.
    umre2006.sitemynet.com

3. Alt 09-17-2009, 17:23 #2
    {{şura}} Mesajlar: 697
    amin ecmain...

bu arada hayırlı olsun...

4. Alt 06-29-2012, 14:45 #3
    Ziyaretci
    meral Mesajlar: n/a
    [inşeallahQUOTE]sanal umre talha-Sanal umreye varmısınız? [/QUOTE]inşeallah 3 oğlumuzu götüreceğiz.öncesinde böyle bir turun çok aydınlatıcı olacağını düşündük.selamlar

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.