özel mesaj atamıyorum banlanmışsınız...

burdan yazıyorum cevabı...

Aleyqum selam ve rahmetullah efendim...

Sitede yazmıyordum uzunca bir süredir.Ama ara ara yazdıklarımın meyvesini topluyorum galiba...
memnun oldum öncelikle...

Muhammed b. abdulvahhab bir alimdir herşeyden önce... Eleştrilere kulak asmadan çıktığı zamana bir bakın KABE'nin enredeyse putlarla çevrelendiği ve OSmanlı'nın da şahşaha içinde bulunduğu bir fetret döneminde çıkmıştır...

İbn-i teymiyye'nin görüşlerinin ve hanbeli mezhebi ekolünün tekrar yorumlanmış biçimidir...
Ve şuan dünyada çıkan bir çok islami hareket üzerinde de etkileri vardır...

bununla birlikte Muhammed b. Abdulvahhab'ın görüşlerinin zamanla sisyasi bir boyut kazanması,müntesiplerinin bazı konularda ifrat tutumlar sergilemesi de hareketin sonradan kazandığı menfi bir durumdur...

bugün TÜRKİYE'DE özellikle bunun karalanmasının sebebi hani şu araplar bizi arkamızdan vurdu şehir efsanesin sebebidir.. Bir de tasavvuf ehli genelde görüşlerinden dolayı ibn-i teymiyye yi sevmez ve sapık gözüyle bakar.. Siz buna yukarda söz ettiğim ifrat tutumları da bu kötü bakışa tuz biber kabul edin...

İbn-i teymiyye büyük bir alimdir.. ömrü zindanlarda geçmiş ve cihad etmiş bir alimdir üstelik...
Onu eleştirenler (tasavvuf ehlini kastediyorum) onun bu konularda 2 ayrı ciltli eseri olduğunu bilmezler.. Ve yine öğrencisi İbn-i kayyım'ın da türkçeye çevrilmiş öyle birkaç ciltten ibaret olmayan geniş bir külliyatı vardır...

Anlayacağınız sapıklıla uğraşmışlar...Görüşünüzü bilmiyorum ama tasavvuf dediğimiz eğer marifetullah ise,Allah'a yakin olmak ise,zühd ve takva ise ibn-i teymiyye de öğrencisi de ben de sofiyiz.. Lakin mesele gavslar,kutublar,fena fillah makamları,rabıta falan ise bunlara karşıyız....
İşin koptuğu yerde tam olarak burası...

Vahhabiler gelmeden önce KAbe'de 4 tane minber olduğunu biliyor muydunuz?
hanefi-maliki-şafi ve hanbeli . . .

Kabe'de bile vahdet yok...Bunu vahhabiler kaldırmıştır...

Bugün gureba yayınları var onlar bu çizgideler ,dilerseniz kitaparına bakabilirsiniz...

Ben vahhabi değilim... Kuran ve sünent üzere yaşamaya çalışıyorum... Anlatabildim mi bilmiyorum ama vakıaya bakışım budur...

selam ve dua ile efendim....

hoşçakalın..

arkadaşlar da kusura bakmasın...