şu kadını bir dinler misiniz

Yazıma devam etmeyi pek düşünmüyodum,yukarıda yazdığım,tam ifade edememe kaygısından...Bekke de,yazınca devam edyim dedim... Şimdi...Sorun mücadele de,direnme de değil... Ki onlar, şehirlerde azgınlaşmışlardı. Böylece oralarda FESADI YAYGINLAŞTIRMIŞ-ARTIRMIŞLARDI.' (Fecr Suresi, 11-12) Öncelikle ...

Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni

1. Alt 11-16-2008, 10:06 #21
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Yazıma devam etmeyi pek düşünmüyodum,yukarıda yazdığım,tam ifade edememe kaygısından...Bekke de,yazınca devam edyim dedim...

Şimdi...Sorun mücadele de,direnme de değil...

Ki onlar, şehirlerde azgınlaşmışlardı. Böylece oralarda FESADI YAYGINLAŞTIRMIŞ-ARTIRMIŞLARDI.' (Fecr Suresi, 11-12)

Öncelikle bir bakış açısını düzelteyim.Bazı hadisler vardır,gelecekten haber verir.Gelecekten haber vermiş olmasına bizim takılmamamız lazım şöyle ki hilafet 30 senedir diye de hadis var,hz. ali bunu duyduğunda,tamam benim miadım dolmuş,ben gidiyorum demezdi herhalde,O ona düşeni yapardı...Ya da aynı şekilde bugün mehdi as.'ın geleceğini ve bizi kurtaracığını düşünmek de yanlıştır,mehmed alagaş hocam da 'tartışılan sorular' da bunu güzel açıklamıştı," Mehdi as gelip bizi kurtarmayacak,biz ümmet olarak kurtulacağız,e 3 kişiyken imamı olanın,koca ümmetken imamı olmaz mı,işte topluca kurtulan ümmetin başındaki liderin adı da mehdi olacak " diyordu...İki bakış açısı arasında hayli fark var...

Bununla birlikte iki yanlışı düzeltmek istiyorum...Daha doğrusu konumuza biraz da bahane / sebep olan iki şeyi kabul etmiyorum...Birincisi,biz ahir zaman ümmetiyiz...İkincisi geçmiş toplumlarında bizim gibi farklı farklı da olsa günah kapıları vardı...
    Ahir zaman ümmeti olmamız neyi bağlar ki?,Madem Allah nurunu tamamlayacak,bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği belirsiz ise zamanı şudur: BİZ NE ZAMAN DİRİLİRSEK...İnsanlığın dirilişi 5 asır sürerse 5 asır sonra olur olacaklar,2 asır sürerse 2 asır sonra...
    Günah hep vardı'ya gelince...Amenna,doğrudur...Fakat Kuran okuyunca şunlarla karşılaşıyorum.Zulmün dorukta olduğu örnekler vardır kuran'da,ibrahim'in ateşe atılması,buruc suresinde anlatılanlar,Musa as doğumuna denk gelen zulümler...Bunların arasında kendime en yakın bulduğun Musa as doğumuna denk gelen zulümler...Hani firavun'un erkek çocuklarını kesip,kız çocuklarını sağ bıraktığı 'ANALARIN RAHMİNE KADAR' uzanan bir zulüm...Ayet,yol gösteriyor: Evlerinizi karargah edinin...Ben bugün evimi nasıl karargah edineceğim...Yani siz bana ve aileme bugün sadece Allah'ın dedini yapabileceğim,ufacık,küçücük bir alan gösterir misiniz? Dağlara çıkamıyorsunuz,bu kadar şehirleşmenin olduğu yerde...Ya da eviniz,sizi koruyamıyor...Sokaklar da başınızı yerden kaldıramıyorsunuz...Hadi beni geçtim,13 yaşında bacımı ki kim ne derse desin örtünmesi farzdır,8. sınıfa alıp götürdüklerinde ben ne yapayım??,hatta onu da geçtim daha 6-7 yaşında alıp kendi düzenlerinde kafasını öğütürken,benim çarem nedir???
    Anlamaya çalıştığım biraz da şu,her türlü fitne olabilir..Ama benim bir köşede " ÖZGÜR " olabilmem lazım...Ben ile fücur arasında keskin bir ayrım olmalı ve öyle savaşmalıyım...Üzerinde pislik taşırken pislikle savaşılır mı?,gayemiz zaten pislenmemek...Günahsızlıktan değil,İrademin bu kadar safdışı edilmesinden bahsediyorum...
    Bu yazdıklarım da soruları ve tepkileri getirecektir ama daha derin düşünmenizi istirham ediyorum...

Ayetin anlattığını biz yaşıyoruz ve en yaygını ile...Ben aldığım bir şampuan da bile afbuyrun 'karı' görmek zorunda mıyım???
    Gözler alışıyor ve bu nasıl yıkılır...Bunu herkes yapmaz,yapamaz da..Ama öncü bir nesil yapmalı,yapmalı ki mehdi as gelsin...Ve bunun için ciddi mücadelesini verenler,nasıl ki bedir savaşından önce müslüman olanların ecri sonrakilerden çok daha fazla ise ki sonrakiler de bir sürü sıkıntı çekmişti,bugün Allah resulü'nün karmakarışık dediği şu dönemi yine Allah resulü'nün dediği "peygambersiz peygamber dönemine" taşıyacak olanlar da,herkesten yüksek mertebeye çıkacaktır...

Sorun daha fazla arkadaşlar..Dünyada emin olun yeterince müslüman var aslında...Sokaktaki insanları/kitleleri geçin,camideki müslümanlardaki sorun da en az dışarısı kadar büyük...
    Daha büyük ve daha net bir reddediş gerek...Daha köklü...Ben bunun başka çözümü olduğuna inanmıyorum..Kendi sorduğum sorumun kendimde de %100 cevabı yok aslında...Düşünüyorum...

-"Kıyamet öncesi gecenin karanlığı gibi fitneler olacak. Kişi o fitnelerde mü'min sabahlayacak, kafir akşamlayacak. Mü'min akşamlayacak, kafir sabahlayacak" " ve dünyevi bir menfaat için dinini satacak"

Kişinin sabah mümin kalkıp,akşam kafir dönmesini anlarım..Peki ama mümin akşamlayıp yatıp nasıl kafir olarak kalkacak??

Rabbim muhafaza eyle..

selam ve dua ile..

Konu el_feta tarafından (11-16-2008 Saat 10:12 ) değiştirilmiştir.
  2. Alt 11-16-2008, 13:18 #22
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    Amin..amin!Allahım!

el_feta!...vesile oldunuz.

"Gul! eûzü bi Rabbil felak!...""..Rabbin nâs!.."

inanı'yorum.
    düşünü'yorum.
    korku'yorum.
    sığını'yorum.
    "oku"yorum.
    ümidedi'yorum...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.