Gönlümün Yitik Yurdunda - Feridun Andaç - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-30-2011 (08:30)   Son Mesaj: 05-30-2011 (08:30)    Cevap: 0    Gösterim: 968  

05-30-2011

Gönlümün Yitik Yurdunda - Feridun Andaç - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 2003
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"Günlerdir kaçaktım! Karanlığa kalmadan dönmeliyim, diyordum içimden. Ama buralardan kopamıyordum bir türlü. Beni tutan, buraya çeken bir şeyler vardı. Çıkıp o balkonu görmek, beyaz perdenin gerili olduğu açık alanı seyretmek, çocukluğumun yitik yurduyla buluşmak istiyordum. Kulağımda dikiş makinesinin tıkırtıları vardı. Çayın yanına katık ettim simide ise annemin çöreklerinin kokusu sinmiş sanki. Geceyi bu otelde geçirmeye karar verdim." Gönlümün Yitik Yurdunda; yazma serüveninin büyüsüne kapılmış bir yazarın geçmişe yaptığı, duygu ve özlem yüklü bir yolculuk. Buğulu bir dünyaya, pastel renklerdeki bir imgeler evrenine açılan bir pencere. Feridun Andaç, hayatın, yaşanmışlıkların, tanıklıkların izdüşümlerini hayal gücünün zengin hamuruyla yoğurup koyuyor önümüze. Çocukluğundan bugüne belleğinde yer eden, iz bırakan, kimliğini oluşturan her şey unutulmuşluğun düğümlü bohçasından çıkıp yerini buluyor öykülerinde. En çok da hüzünle dokuyor anlattıklarını, geçmişe ve geleceğe hayatın kanayan noktalarından bakarken. Belki de gönlünün yitik yurdunun -taşranın ve taşra hayatının, ilk gençliğinin, yazısının yurdunun- özlemidir; bir daha hiç buluşamayacağı sevgilere duyduğu ince sızıdır gönlünde, ona bu öyküleri yazdıran. Andaç ın duygu evrenin kapılarını açmasıdır, peşini bırakmayan geçmiş anlar dır; yitik zamanın peşinde bir yolculuktur ya da yalnızca bir avuntu.

Diğer "Feridun Andaç" Kitapları:

1. Paris Bir Yalnızlıktır
    2. Herkesten Bir Şey Öğrendim - Emre Kongar Kitabı
    3. KAR MASALLARI
    4. Doğan Hızlan la Denemenin Dönencesinde
    5. Susan Bir Yerin Dili
    6. Aşk Hayatı Gölgeler
    7. Yoksa Aşk Ölür
    8. Küllenen Her Şey
    9. İlhan Berk le Şiirin Anayurdunda

Gönlümün Yitik Yurdunda - Feridun Andaç - Ana Fikri Yorumları