Çizgili Sarı Defter - Gürsel Korat - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-28-2011 (22:40)   Son Mesaj: 05-28-2011 (22:40)    Cevap: 0    Gösterim: 665  

05-28-2011

Çizgili Sarı Defter - Gürsel Korat - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Eylül 2004
    Kitap Türü: Öykü / Edebiyat

Her an her şey aklımda. Çıldırmış olmalıyım. Yok, aklım başımda. Yok öyle değil sımsıkı sarılman aklımda, iyi ama neden olağan bir şeymiş gibi aklımda, çıldırmış olmalıyım. Bir düş gibi aceleci ve çelişkisizdi zaman. Yok öyle değil, aklım başımda. İyi ama neden her şey aklımda, çıldırmış olmalıyım. Bunları yaşayan ben değilmişim gibi aklımda, yok öyle değil, gerçekten yaşadım, çıldırmış olmalıyım. Yüz yüze bakan iki farklı zaman: Olacak şey değil, çene çeneye duran iki ayrı zaman, çıldırmış olmalıyım, yok öyle değil, aklım başımda. Çizgili Sarı Defter, Gürsel Korat ın ilk öykü kitabı. Geçtiğimiz aylarda ardı ardına yayınlandığımız Zaman Yeli, Güvercine Ağıt, Gölgenin Canı adlı kitapların yazarı Korat, daha önce yayınlanan bu öykülerinde de yine kendi coğrafyası olan Kapadokya da geziniyor. Ama öykülerin yakın planında günümüz insanı var. Korat a göre insanın iç dünyası yaşadığı coğrafyayı aşar, evrensele ulaşır; bu yüzden insanı durumlar, sevinçler, üzüntüler, kaygılar ve kişilik problemleri dünyanın her yerinde aynıdır. İşte öyke sanatını benzersiz kılan da budur. Her öykü bir başka bireyi ele alır; bu yüzden hepsinin farklı anlatım teknikleri ile kaleme alınması gerekir. Çizgili Sarı Defter, insanımızın hallerini yansıtmada son derece başarılı bir öyküler kitabı. Ayrıca anlatım olanaklarını genişletmesi ile de edebiyatseverler için bir cevher.

Diğer "Gürsel Korat" Kitapları:

1. Rüya Körü
    2. Sokakların Ölümü
    3. Zaman Yeli
    4. Kalenderiye
    5. Kristal Bahçe
    6. Taş Kapıdan Taçkapıya Kapadokya
    7. Güvercine Ağıt
    8. Gölgenin Canı

Çizgili Sarı Defter - Gürsel Korat - Ana Fikri Yorumları