Güneş'in Kızkardeşi / Kuna Yala'da Bir Yıl - Antje Olowaili - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-24-2011 (22:50)   Son Mesaj: 05-24-2011 (22:50)    Cevap: 0    Gösterim: 505  

05-24-2011

Güneş'in Kızkardeşi / Kuna Yala'da Bir Yıl - Antje Olowaili - Ana Fikri

Yayınevi: Karakutu Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2008
    Kitap Türü:

Tedavinin başlangıcında şifacı bana verilen isimden rahatsız olmuştu: "Ansu kötülüktür, böyle bir ismin olamaz!' Ve bana yeni bir isim bulacağına dair söz vermişti. "Kötü ruhların ilacımda yıkanmasına izin veremem.' Saatlerce surbanın yanında şarkı söyleyip, kimseyle konuşmadıktan sonra: "Senin için iyi bir isim gördüm rüyamda. Olowaili olacak senin adın. Bu bizim dilimizde dişi ayın adıdır, yani güneşin kız kardeşi' dedi. Güneşin Kız Kardeşi, bambaşka bir inanç ve algı sisteminde, dışarıya kapalı bir sosyal yapıda yaşam süren Kuna Kızılderilileri'nin öyküsünü anlatıyor. yazar Antje Olowaili, içten ve yalın üslubuyla bu öyküyü, "bir Batılı' gözüyle değil, görmeyi yeniden öğrenmiş bir ruhla aktarıyor. Kitap, "az gelişmişlik',"üçüncü dünya', "ilkellik', "yerli', "modernite' gibi kavramları yeniden sorgulamamızı sağlıyor. Antje Olowaili de bu büyüye kapılan, gezgin ruhlu bir genç kadındır. Almanya'da doğan Olowaili, kendi ülkesinin çatısı altında yıllarca "modern' zamanlara ait bir yaşam sürdürmüştür. Olowaili, kendi içindeki duvarları yıkarak, Latin Amerika'da iki yıl sürecek bir yolculuğa başlar. Bir tesadüfler zincirinin sonucunda, Kuna Kızılderilileri'nin ülkesi Kuna Yala'da uzun bir mola verir. Yaklaşık bir yıl süren bu macera, yazara, Olowaili (Güneşin Kız Kardeşi) adını kazandırır. Hepsinden önemlisi, "gelişmiş' olarak adlandırdığımız dünyalarımızda, gerçek anlamda bakmayı, görmeyi,anlamaya çalışmayı, inanmayı nasıl unuttuğumuzu gösterir.

Diğer "Antje Olowaili" Kitapları:

1. Güneş'in Kızkardeşi / Kuna Yala'da Bir Yıl
    2. Güneş in Kızkardeşi / Kuna Yala da Bir Yıl

Güneş'in Kızkardeşi / Kuna Yala'da Bir Yıl - Antje Olowaili - Ana Fikri Yorumları