Bakü ye Gidiyorum Ay Balam - Nazım Hikmet in Azerb - Aslan Kavlak - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-22-2011 (18:40)   Son Mesaj: 05-22-2011 (18:40)    Cevap: 0    Gösterim: 793  

05-22-2011

Bakü ye Gidiyorum Ay Balam - Nazım Hikmet in Azerb - Aslan Kavlak - Ana Fikri

Bakü ye Gidiyorum Ay Balam - Nazım Hikmet in Azerb - Aslan Kavlak - Özeti, Bakü ye Gidiyorum Ay Balam - Nazım Hikmet in Azerb Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 2007
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

Azerbaycan, Nâzım Hikmet in ilk şiir kitabı Güneşi içenlerin Türküsü nün basıldığı, Sovyetler Birliği ne gittikten sonra yaşamak istediği, hatta ülkesinden umudu kestiğinde ölünce gömülmek istediği ülke... Azerbaycan da gazeteleri, mektupları, dergileri ve kitapları tarayarak, gerek Nâzım tarafından yazılanları gerek onunla ilgili yazıları bir araya getiren, ayrıca kişisel tanıklıklara da yer veren "Bakü ye Gidiyorum Ay Balam" / Nâzım Hikmet in Azerbaycan daki izleri (1921-1963) kitabında Aslan Kavlak, şairin Azerbaycan la 1920 li yıllarda başlayıp ölümüne kadar süren ilişkisinin izini sürüyor. Kitapta kullanılan fotoğrafların pek çoğu ise Türkiye de ilk kez yayımlanıyor.

Bakü ye Gidiyorum Ay Balam - Nazım Hikmet in Azerb - Aslan Kavlak - Ana Fikri Yorumları