Bütün Yüzyılları Yaşadım - Melih Cevdet Anday - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-21-2011 (03:10)   Son Mesaj: 05-21-2011 (03:10)    Cevap: 0    Gösterim: 500  

05-21-2011

Bütün Yüzyılları Yaşadım - Melih Cevdet Anday - Ana Fikri

Yayınevi: Alkım Yayınları
    Basım Tarihi: Nisan 2004
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bu kitap, aramızdan kısa bir süre önce ayrılan, Türk şiirinin büyük ustası Melih Cevdet Anday şiirini, özgün sorunsallardan yola çıkarak irdelemeyi hedefleyen sekiz makaleden oluşuyor. Gerek yazın alanımızda tartışılmaz öneme sahip eleştirmenlerin gerekse kalıcı olmayı amaçlayan genç eleştirmenlerin kaleme aldığı bu makaleler, Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Merkezi nin 23-24 Aralık 2003 tarihinde düzenlediği Melih Cevdet Anday la Geleceği Yaşamak başlıklı sempozyumda bildiri olarak sunulmuşlardı. Anday şiirinin Garip le başlayan serüveninin Kolları Bağlı Odeyssseus tan sonra dönüşüme uğraması, bu şiirin irdelenmesini, mitoloji den tarihselliğe , zaman sorunsalı ndan metinlerarasılığa , düşünce şiiri nden avangardizm ve modernizm e doğru geniş bir zihinsel pratiği zorunlu kılmaktaydı. İşte bu seçki, böyle bir zihinsel pratiğin ürünü!

Diğer "Melih Cevdet Anday" Kitapları:

1. Balerina nın Ölümü
    2. Akan Zaman Duran Zaman
    3. Bakır Çağı - Toplu Yazılar 2
    4. Sözcükler Toplu Şiirler
    5. Bir Defterden
    6. Zifaftan Önce
    7. Annabell Lee/ Çeviri Şiirler
    8. Bir Sis Çanı Gecenin İçinde

Bütün Yüzyılları Yaşadım - Melih Cevdet Anday - Ana Fikri Yorumları