Bülent Ecevit - Cüneyt Arcayürek - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 05-19-2011 (01:30)   Son Mesaj: 05-19-2011 (01:30)    Cevap: 0    Gösterim: 688  

05-19-2011

Bülent Ecevit - Cüneyt Arcayürek - Ana Fikri

Yayınevi: Detay Yayınları
    Basım Tarihi: Kasım 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

"O günlerden içimde en küçük bir kişisel kırgınlık tortusu yok. Ama halk açısından, laiklik açısından, Atatürk ün vasiyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi açısından, Türkiye nin bazı uluslararası hakları açısından, tepkilerim, kırgınlıklarım elbette sürüyor. Ancak bunlar kişisel değil." "Yönetime el koyanlar, olanca güçleriyle, Türkiye ye belli bir rejim ve düzeni getirmek istiyorlardı; ben de, olanca gücümle, o rejimi ve düzeni engellemeye çalışıyorum. "O aşamada asıl gücü ellerinde tutanlar, benim mahkemede söylediklerimin bile duyulmasını engelleyerek, amaçlarına eriştiler. "Fakat şimdi toplum bünyesinin, o rejimi de, düzeni de reddettiğini görüyorum. Onun için, boşuna direnmiş, boşuna yargılanmış ve boşuna hapislere girmiş saymıyorum kendimi... Bu da, insana, katlandığı tüm sıkıntıları unutturmaya yetiyor. "Ecevit hakkında 133 dava açıldı. 14 Nisan 1982 de Turan Güneş in cenazesine katılırsa büyük kalabalıkların toplanacağı kaygısıyla 12 Nisan da tutuklandı ve cezaevine götürüldü. Hapishanede ekonomik sıkıntılar içindeydi. Çok gazete alacak parası yoktu. Hatta İsveçli Dostu Olof Palme nin seçimi kazandığını öğrendiği zaman kutlama telgrafı bile çekemedi.... 1982 de cezaevine girerken,"Özgürlük insanın elinde kafasının içindedir. Ben kafamın içindeki özgürlüğü içeri götürüyorum. Dışarıda mahkum gibi yaşamaktansa, içeride özgür bir mahkum olmayı tercih ederim, diyordu Ecevit. Bu kitapta, bir özgürlük savaşçısının, unutulmayacak bir siyasetçinin, unutulmayacak siyasi yaşamının öyküsünü bulacaksınız.

Diğer "Cüneyt Arcayürek" Kitapları:

1. İkinci Dünya Savaşı ve İki Cephede Türkiye
    2. Atatürk ten Sonra Bugünlere Nasıl Geldik?
    3. Çankaya Gelenler Gidenler
    4. Derin Devlet 1950 2007
    5. Bir Zamanlar Ankara
    6. Uzakta Kalan Tarih Büyüklere Masallar - Küçüklere
    7. Geri Gidişe İzin Yok
    8. 28 Şubat a İlk Adım Büyüklere Masallar, Küçüklere

Bülent Ecevit - Cüneyt Arcayürek - Ana Fikri Yorumları