Hızlı Gazeteci 7. Kitap Mış Gibi - Necdet Şen - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-18-2011 (08:30)   Son Mesaj: 05-18-2011 (08:30)    Cevap: 0    Gösterim: 520  

05-18-2011

Hızlı Gazeteci 7. Kitap Mış Gibi - Necdet Şen - Ana Fikri

Hızlı Gazeteci 7. Kitap Mış Gibi - Necdet Şen - Özeti, Hızlı Gazeteci 7. Kitap Mış Gibi Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Parantez Yayınları
    Basım Tarihi: Ağustos 2002
    Kitap Türü: Çizgi Roman / Çizgi Roman

En sık muhatap olduğum sorulardan biri öykülerimdeki olayları yaşayıp yaşamadığım ve o kişilerin gerçekten var olup olmadığıdır demiştim ya, Mış Gibi bu sorulara en çok maruz kaldığım ve kalacağım öykülerimin başında gelir herhalde.Tek tek açıklayayım: Valentina karakterine ilham kaynağı olmuş birçok kişi bilirim (bunlardan en önemlisini bir sonraki kitapta öğreneceksiniz). Öyküdeki o şişman adama ve diğerlerine de esin kaynağı olmuş birçok insan tanıdım tabii ki. Hiç birini aynen resmetmedim; onları parçalara ayırdım ve o parçaları yeniden birleştirip yeni (ve düşsel) bir yapı kurdum. Her karakter en azından sekiz-on kişinin özeti sayılabilir. Eminim siz de böyle insanlar tanıyorsunuzdur.Önceleri öykünün adını Söylem Kurbanları koymayı düşünmüştüm. Değer verdiğimiz şeylere değer verirmiş gibi, kafa yorduklarımıza kafa yorarmış gibi, duygularımızı paylaşırmış gibi, yüreğini açarmış gibi yapan, ama aslında sadece mış gibi yapan ve yapay, kulaktan dolma sözlerle hayatımıza giren herkesi sahiden kendimiz gibi sanma hatasına sık sık düştüğümüzü düşünüyorum; o nedenle sonunda Mış Gibi adında karar kıldım.Hayatımdan birçok tufeyli insan geldi geçti. Dostluğu hesap kitap üstüne kurmadığım için, bir dönem (şarkıdaki gibi) yolumun kesiştiği herkes bir şey alıp götürdü benden; kimi kazaklarımı, kimi kasetlerimi, kimi adıma imzalanmış başucu kitaplarımı. Ve hayatımdan silinip giderken çok anlamlı bilgiler bıraktılar geride. Onlara verdiğim zaman ve emek, aslında öğrenmenin bedeliydi diye düşünüyorum artık. O nedenle alıp götürdükleri her şey helal-i hoş olsun.Onlara teşekkür ederim bu çizgi romanın çizilmesine vesile oldukları için...

Diğer "Necdet Şen" Kitapları:

1. Hızlı Gazeteci Süper Cilt-3
    2. Hızlı Gazeteci / Ya Benimsin Ya Toprağın!
    3. Hızlı Gazeteci 26. Kitap Bir Magazincinin Portresi
    4. Hızlı Gazeteci 25. Kitap Cambıldak Koyu Uygarlıkla
    5. Hızlı Gazeteci 25. Kitap Cambıldak Koyu Uygarlıkla
    6. Hızlı Gazeteci 23.Kitap Pala İzzet Cinayeti
    7. Hızlı Gazeteci 22.Kitap Gazetecinin Bir Günü
    8. Hızlı Gazeteci 21.Kitap Kuyruklu Bela
    9. Hızlı Gazeteci 19 Batık Kent

Hızlı Gazeteci 7. Kitap Mış Gibi - Necdet Şen - Ana Fikri Yorumları