Bilgelerin Dilinden - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-18-2011 (00:50)   Son Mesaj: 05-18-2011 (00:50)    Cevap: 0    Gösterim: 613  

05-18-2011

Bilgelerin Dilinden - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri

Yayınevi: Pencere Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 2002
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bilgelerin Dilinden uzun süren, çok değişik kaynaklardan beslenen bir çalışmadır. Burada "Bilgeler" uygarlığa ışık tutan, dahası uygarlığın doğuşunu, gelişimini sağlayan düşünürlerdir, onların ışığı çağımızı aydınlatıyor. Bu çalışmada ortaya ürün koyan, uygarlığa belli oranda güç kazandıran tüm ülkelerden örnekler verilmiştir. Bu çalışmaya başlarken bunun birkaç kitap olacağını düşünmüş, taslağını öyle belirlemiştim. Artık yaşlandım, çalışma gücümde bir yorgunlaşma belirtileri seziyorum, ancak değişik sorunlarla ilgili olsa bile, görülse bile pek büyük bir eksiğimin kaldığını sanmıyorum.Bu çalışma günümüze değin ürünleri kalan, başka içerikli çalışmalara olanak sağlayan, ışıldak olan düşüncelerin kuşbakışı görünmesidir. Uygarlık hızlı gelişim çizgisi üzerinde yürürken insan sorunlarını gözden uzaklaştırmamış, geçmişle gelecek arasında bir bağlantı sağlamış, geleceği geçmişin güçlü birikimleri üstüne kurmuştur. Ancak bu kurmada titizce bir gereç seçiminin yapıldığı, geleceği aydınlatıcı odakların ayıklandığı da unutulmamalı. Uygarlık beslendiğine yeni besinler katarak kendini besleyen evrensel bir sindirimdir. Yaratıcı başların bulunduğu yerde yaratma eyleminin hızı ölçülemez, bir yaratma başka bir yaratmanın basamaklarına basarak yükselir, bu nedenle basamaksız uygarlık olmadığı gibi, bir toprak kabın içine konarak tarihten dışlanmış bir uygarlık yoktur, birtakım aydınların ağızlarından düşmeyen "ölü uygarlıklar" bir gevelemeden öteye gitmez.

Diğer "İsmet Zeki Eyuboğlu" Kitapları:

1. Maçka
    2. Öğrenciler
    3. Anadolu Gerçeği
    4. Toplum Sarsıntıları
    5. Dilin Kapısı
    6. Tanrı Yaratan Toprak Anadolu
    7. Yoksul Özdeyişleri Eğlence Sözlüğü
    8. Uygarlığın Işıldakları

Bilgelerin Dilinden - İsmet Zeki Eyuboğlu - Ana Fikri Yorumları