Çanakkale Türkü Söyler - Melda Duygulu - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-16-2011 (21:50)   Son Mesaj: 05-16-2011 (21:50)    Cevap: 0    Gösterim: 928  

05-16-2011

Çanakkale Türkü Söyler - Melda Duygulu - Ana Fikri

Yayınevi: Yarımada Yayınları
    Basım Tarihi: Temmuz 2008
    Kitap Türü: Müzik / Sanat

Çanakkale içinde vurdular beni Ölmeden mezara koydular beni Of gençliğim eyvah Çanakkale içinde aynalı çarşı Anne ben gidiyorum düşmana karşı Of gençliğim eyvah... 20. yüzyılın başlarında yaşanan Balkan Savaşları ve sonrasında Çanakkale Savaşları döneminde hem edebi hem de müzik alanında oldukça eser üretilmiştir. Zamanın edebiyatçılarına, bestecilerine, âşıklarına, şairlerine baktığımızda derinden etkilenmiş olduklarını ve bunu eserlerine yansıttıklarını görüyoruz. Türk Halk Müziği Sanatçısı Melda Duygulu nun Anadolu da, Trakya da, Balkanlar da ve diğer bölgelerde Çanakkale Savaşları için yakılmış türküleri derlediği Çanakkale Türkü Söyler müzikseverler ve tarih meraklıları için önemli bir kaynak niteliğinde. Kitapta, Çanakkale ye ve orada yaşanan kahramanlıklara ithaf edilen Türkçe, Almanca, Boşnakça, Arnavutça ve Gorençe dillerindeki türkü ve ağıtların söz, nota ve hikayeleri yer alıyor. Kitabın ilk bölümünde Osmanlı nın son dönem musiki anlayışı ve savaş edebiyatıyla ilgili bilgiler veren Duygulu, ele aldığı türkülerin hangi yöreye ait olduğuna dair tartışmalara da değiniyor. Melda Duygulu nun hazırladığı, Yarımada Yayınları arasından çıkan Çanakkale Türkü Söyler, kahramanlık ve mücadeleyle dolu o yılları türkülerin kuvvetli ifadesiyle anlatıyor.

Çanakkale Türkü Söyler - Melda Duygulu - Ana Fikri Yorumları