Hz. Ali nin Öğretileri - Hasan Ali Özden - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-16-2011 (11:40)   Son Mesaj: 05-16-2011 (11:40)    Cevap: 0    Gösterim: 552  

05-16-2011

Hz. Ali nin Öğretileri - Hasan Ali Özden - Ana Fikri

Yayınevi: Kar Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Hz. Muhammed şöyle buyurdu: Deniz mürekkep olsa, ağaçlar kalem olsa, insanlar katip olsa, cinler de hesap etseler Ali nin faziletlerini sayamazlardı. (Hz. Ömer) Rivayet odur ki; Hz. Ali bir savaşta düşmanıyla vuruşurken rakibini yere düşürür. Kılıcını kaldırıp düşmanına tam vuracakken rakibi hışımla Hz. Ali ye tükürür. Düşmanının şaşkın bakışları arasında Hz. Ali kılıcını indirir. Şaşıran rakibi Hz. Ali ye kendisini neden öldürmediğini sorar. Bunun üzerine Hz. Ali; Savaşırken seni öldürseydim bunu Allah için yapmış olacaktım. Fakat sen bana tükürdükten sonra eğer seni öldürseydim, bunu nefsim için yapmış olacaktım. der. Hz.Ali nin; Mısır a tayin ettiği Malik bin Ejder e yazmış olduğu mektupta; Oraya gittiğinde tüm insanlara hiçbir ayrım yapmaksızın hizmet götüreceksin, bu insanlar Müslüman olmuş, olmamış önemli değil diyerek, yüzyılları aşan büyük erdemliliğiyle, yeryüzünün devlet adamlığının en üst mertebesine çıktığını göstermesi açısından çok önemlidir. Hz. Muhammed in 632 yılında ölümünün ardından, yerine kimin geçeceği tartışmaları başladı. Ortada yazıya dökülmüş bir belgenin olmaması doğal olarak iktidar savaşlarını başlattı. Kimilerine göre gelenekler, kimilerine göre soy olarak Hz. Muhammed e yakınlık, kimilerine göre ise bilgi önemliydi. Gelenekçilere göre Hz. Ebu Bekir, yakınlık ve bilgi düzeyini savunanlara göre Peygamber in amcasının oğlu ve damadı olan Hz. Ali halife olmalıydı. Hatta kimi hadislere göre Hz. Muhammed, Veda Haccı nda binlerce kişinin önünde, Benden sonra sizin imamınız Ali dir demişti. Ancak halife, Hz. Ebu Bekir oldu. İkinci halife Hz. Ömer ve üçüncü halife Hz. Osman ın ölümünden sonra yeni bir halife adayı ortaya çıkmayınca, yani tam 24 yıl sonra 656 yılında Hz. Ali halife oldu. Hz. Muhammed in yolunun özünü kavrayan, yakalayan Hz. Ali, bu yolla bütünleşmiştir. Bu nedenle Şiiler ve Aleviler, bu kendilerinin de sahiplendikleri ve izledikleri yola Muhammed-Ali Yolu derler. Hz. Ali adaleti, doğruluğu, cesareti, affediciliği ve savaşçılığıyla tüm İslam coğrafyasında yaşayan insanların kalbine taht kurmuştur.

Hz. Ali nin Öğretileri - Hasan Ali Özden - Ana Fikri Yorumları