Gitme Kal - Arif Damar - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-16-2011 (11:30)   Son Mesaj: 05-16-2011 (11:30)    Cevap: 0    Gösterim: 641  

05-16-2011

Gitme Kal - Arif Damar - Ana Fikri

Yayınevi: Toroslu Kitaplığı
    Basım Tarihi: Ocak 2006
    Kitap Türü: Şiir / Edebiyat

1959 a kadar "Toplumcu Gerçeklilik"i savunuyordum. Şiirlerim de o tanım içine girer. Fakat ondan sonra sezgilerimle, sürrealist ekımın devrimci bir akım olduğunu kavradım. Uzak çağrışım, dolaylı anlatım, imgeleme yaslanan bir şiir anlayışına vardım. O dönemde bu konu ile ilgili kuramsal bir kitap dilimize çevrilmemişti. Yalnızca bazı kitaplarda Marx tan Engels ten kısa örnek sözler vardı. Örneğin Engels şiirde toplumsal mesajın bir elmanın kokusu gibi olması gerektiğini söylemiştir. Marx, Sheakespeare i ezbere bildiği gibi Latin şairlerini de çok iyi tanırdı. Marx biçime çok önem verirdi; bir şiir için günlerce uğraşırdı. Toplumcu gerçekçilikte halk için yazmak diye bir şey var; halk için yazmak, halkın anlayacağı şekilde yazmak diye bir düşünce. Oysa halk için yazmak halkın anlayacağı biçimde yazmak değildir. Yanlış anımsamıyorsam Brecht: Halk için de savaşan entelektüeller için de yazmak, halk için yazmaktır, demiştir. Bu şekilde yazılmayan şiirler için kapalı şiir diyorlar. Halbuki Ritsos, Neruda bizim ülkemizdeki toplumcular gibi mi yazıyor?

Diğer "Arif Damar" Kitapları:

1. Eski Yağmurları Dinliyordum
    2. Bir Gökkuşağı İnerse Nasıl
    3. Kırık Makara
    4. Yağmurlu Sokak
    5. Onarırken Kendini

Gitme Kal - Arif Damar - Ana Fikri Yorumları