Eğitim Fakülteleri ve İlköğretim Öğretmenleri İçin - Kazım Artut - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-12-2011 (02:40)   Son Mesaj: 05-12-2011 (02:40)    Cevap: 0    Gösterim: 568  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Enesce

05-12-2011

Eğitim Fakülteleri ve İlköğretim Öğretmenleri İçin - Kazım Artut - Ana Fikri

Yayınevi: Anı Yayıncılık
    Basım Tarihi: Ocak 2001
    Kitap Türü: Ders Kitapları / Yabancı Dil

Günümüz eğitim sisteminin en önemli sorunlarından birisi kuşkusuz sanatı, boş zamanları değerlendirmek için kullanılan zevk veren süsleme amaçlı (hobby) eğlendirici bir etkinlik olarak algılanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu bakış açısına göre "Çocukta yetenek varsa, bu nasıl olsa kendiliğinden ortaya çıkar veya ilerde kurslarla geliştirilebilir" mantığı ne yazık ki hemen hemen tüm yönetici, öğretmen, anne ve babalarda etkili olmaktadır.Özellikle ilköğretimde sanat derslerinin salt el becerilerini hedef alan uygulamalarla sınırlandırılması veya aynı yöntem ve tekniklerin çocuğun gelişim düzeyi ve bireysel farklılıkları göz önünde bulundurulmaksızın her yıl tekrarlanması geleneksel eğitim anlayışından da öte anlamsız bir etkinlik haline dönüştürülmekte, çocukların sanat derslerine karşı olan eğilimlerinin ve öğretmene karşı olan olumsuz tutumlarının gittikçe arttığı görülebilmektedir.Doğal olarak bu durum da sanatın gerçek amacından uzaklaşmasına neden olmaktadır. Çünkü çağdaş sanat eğitiminin asıl amacı, bireyin zihinsel, duyuşsal, kavramsal ve devinimsel gelişimine olanak sağlayan araştırıcı, sorgulayıcı, yeniye açık, dinamik, yaratıcı bir bakış açısına sahip bireylerin yetişmesini hedeflemektir.Bu kitap Eğitim Fakülteleri İlköğretim Bölümlerinde (Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı) okutulmakta olan "Sanat Eğitimi Kuramları" ve "Resim-İş Eğitimi" ders içerikleri göz önünde bulundurularak öğretmen adayları ve öğretmenlere yönelik kaynak kitap olarak hazırlanmıştır. Yine Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinde okutulmakta olan Sanat Tarihine Giriş, Sanat Eleştirisi, İnsanın Sanatsal Gelişimi ve Estetik derslerine ilişkin genel bilgileri içermesi bakımından önemli bir yardımcı, kaynak kitap olarak düşünülebilir.

Diğer "Kazım Artut" Kitapları:

1. Güzel Yazı Teknikleri ve Öğretimi
    2. Okul Öncesinde Resim Eğitimi

alptraum bunu beğendi.

Eğitim Fakülteleri ve İlköğretim Öğretmenleri İçin - Kazım Artut - Ana Fikri Yorumları