Çanakkale de Türklerle Beraber - Hans Kannengiesser - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-08-2011 (15:30)   Son Mesaj: 05-08-2011 (15:30)    Cevap: 0    Gösterim: 577  

05-08-2011

Çanakkale de Türklerle Beraber - Hans Kannengiesser - Ana Fikri

Yayınevi: Timaş Yayınları
    Basım Tarihi: Şubat 2009
    Kitap Türü: Araştırma - İnceleme / Araştırma - İnceleme

9. Tümen Komutanı Albay Hans Kannengiesser, ordumuzdaki Alman Subaylarının en yeteneklilerinden biriydi. Conkbayırı Savaşları nda yaralanıp geriye gitmeye mecbur kalmıştır.Mustafa Kemal Atatürk Açık ve net gerçeklerle dolu olan Hans Kannengiesser in kitabının faydalı olacağı kanaatindeyim.Liman von Sanders Paşa * * *Balkan Savaşları ndan salimen çıkan ve karınlarını otla doyurmak zorunda kaldıklarını ve açlığın, düşman kurşunundan da daha korkunç olduğunu, hatırlayanlara göre, Evet, Çanakkale tam bir savaş değildi, çünkü her gün yemeğimizi de yiyorduk . Kırık-bozuk Türkçemle hal-hatır soruyordum: Eyi mi? (Gehts gut?). Bana bir kişi veya tüm birlik koro halinde cevap veriyordu: Eyi Bey ve daha sonraları ise, Eyi Paşa (Es geht gut).* * *...Hemen, 20 askerli bir piyade takımını tekrar buldum ve ateş açmalarını emrettim. Aldığım cevap ilginçti: Biz sadece tabur komutanımız emrederse ateş ederiz . Daha da neler, artık bu kadarı da fazlaydı! Koştum ve kendimi, küçük bir çukurda bulunan bu askerlerin arasına attım. Neler söylediğimi tam olarak bilmiyordum ama, Her ne olursa olsun ateş edin ve hemen kendinizi karşıdaki İngilizlerin üzerine atın! Ya ateş etmeden atılın ya da ateş ettikten sonra harekete geçin! dediğimi hatırlıyorum.* * *Çanakkale Savaşı nda 9. Tümen Komutanı olarak Kirte, Kayaltepe ve Conkbayırı nda ve Eylül 1915 ten sonra 16. Kolordu Komutanı olarak Anafartalar da görev alan, işgale direnen Türk askerlerinin kahramanlığını sıkça anan Kannengiesser, Almanya ya döndükten sonra hatıralarını kaleme almıştır. Çanakkale de 7 Ağustos 1915 te, düşmanın açtığı makineli tüfek ateşiyle göğsünden vurulan Albay Hans Kannengiesser in kitabı, Liman Von Sanders Paşa nın önsözüyle tarih severlerle buluşuyor.

Diğer "Hans Kannengiesser" Kitapları:

1. Çanakkale'de Türklerle Beraber

Çanakkale de Türklerle Beraber - Hans Kannengiesser - Ana Fikri Yorumları