Duygular Labirenti - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-08-2011 (00:40)   Son Mesaj: 05-08-2011 (00:40)    Cevap: 0    Gösterim: 649  

05-08-2011

Duygular Labirenti - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Mart 2002
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Adı Garip tir; yaşlı bir ozandır; otuz yıl önce Napoli de sevdiği kadını, Ceylan kaybetmiştir. İşte bu yüzden zaman zaman Napoli nin gürültüsüyle başbaşa kalmayı ister; yıllar önce söylenmiş ve sonra kentin derinliklerindeki düşlere gizlenmiş sözleri, gencecik kahkahaları duyabilmek için. Ama zaman, kendi kuyruğunu ısıran bir yılan gibi kıvrılmış, geriye dönmüştür sanki. Karşısına bir kadın çıkmıştır: Vahide. O da Ceylan gib genceciktir. Fas ta yaşarken, arkadaşı Sakine ile birlikte, onlara güzel dünyalar vaat eden bir adamın peşine takılıp İtalya ya gelmişlerdir. Genç bedenleri yüzlerce erkek tanımıştır; artık acılardan, sıkıntılardan, sefaletten arta kalanla yepyeni bir yaşam kurmaktır amaçları. Ne yazık ki kandırılmışlardır, yeni bir yaşama duydukları büyük özlem gözlerini kamaştırmış, tehlikeli ilişkilerin içine itildiklerini görememişlerdir. Garip, içinde yıllar öncesinin heyecanını dirilten bu kadını, bir arkadaşıyla birlikte kurtarmaya çalışır; oysa Vahide nin aşktan beklediği başkadır. Usta yazar Tahar Ben Jelloun un kaleminden çıkan Duygular Labirenti, yaşamının sonuna yaklaşmış bir ozanın, bir kentle savaşına dair uzun bir şiir.

Diğer "Tahar Ben Jelloun" Kitapları:

1. Son Arkadaş
    2. Efsunlu Aşklar
    3. Işığın O Kör Edici Yokluğu
    4. Devenin Söylediği
    5. Yoksullar Hanı
    6. Hata Gecesi
    7. Kör Melek
    8. Bay Ahlak ın Çöküşü

Duygular Labirenti - Tahar Ben Jelloun - Ana Fikri Yorumları