Freud dan Lacan a Psikanaliz - Saffet Murat Tura - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-06-2011 (10:10)   Son Mesaj: 05-06-2011 (10:10)    Cevap: 0    Gösterim: 540  

05-06-2011

Freud dan Lacan a Psikanaliz - Saffet Murat Tura - Ana Fikri

Yayınevi: Kanat Kitap
    Basım Tarihi: Nisan 2005
    Kitap Türü: Kişisel Gelişim / Genel

"Tam bir gizem bozucu, put kırıcı olan Freudun gizemlileştirilmesi, putlaştırılması, tarikatlaştırılması ve tam tersini yapmaya çalışırken benim çalışmalarımın da bu yönde kullanıma açık olması endişesi beni huzursuz ediyor. Bu nedenle okurdan rica ediyorum; lütfen bu kitabı bilimsel bir kuramı anlamaya çalışır gibi, yani her kuramın hak ettiği şekilde eleştirelliğinizi koruyarak, zekânızı kullanarak okuyun. İnanmayın; ölçün, değerlendirin, anlayın ve en önemlisi çok daha köklü doğabilimi alanlarından öğrendiklerinizle karşılaştırarak okuyun. Çünkü sorunumuz, bilim adamı Freuda sadakat değil liyakattir." Bir kaynak eser konumuna erişen Freuddan Lacana Psikanalizin gözden geçirilmiş yeni baskısında, iki yeni makale de bulunuyor: "Lacanın Avrupa Düşüncesindeki Yeri" ve "Freuda Liyakat". Kitabın birinci ve ikinci baskılarındaki ilk bölümler, bu baskıda art arda yer alıyor; aynı örnekler, aynı kaynaklar ama farklı bakış açılarıyla. Böylelikle, Turanın psikanalize bakışındaki değişimi okurun izleyebilmesi mümkün oluyor.

Diğer "Saffet Murat Tura" Kitapları:

1. Şeyh Ve Arzu
    2. Günümüzde Psikoterapi

Freud dan Lacan a Psikanaliz - Saffet Murat Tura - Ana Fikri Yorumları