Halk Eğitimi - Rıfat Okçabol - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 05-04-2011 (22:00)   Son Mesaj: 05-04-2011 (22:00)    Cevap: 0    Gösterim: 637  

05-04-2011

Halk Eğitimi - Rıfat Okçabol - Ana Fikri

Yayınevi: Ütopya Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bu kitap, halk eğitimi-yetişkin eğitimi konusuna ilgi duyan herkese hitap eden bir kaynak niteliğindendir. Bilindiği gibi, içinde bulunduğumuz çağa, bilgi çağı ve öğrenme çağı gibi sıfatlar verilmektedir; öğrenme kavramalar günlük yaşamınızı girmektedir. Halk/Yetişkin Eğitimi, bu kavramlarla iç içe olan hemen herkesin yaşamının bir parçasında yer alacağı eğitsel süreçtir. Kitap, sınıf öğretmenliği programındaki öğrencilere yardımcı bir kaynak ve içeriği de bu ders programıyla örtüşmektedir.On bölümden oluşan kitapla, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan tanım ve kavramlara yer verilmektedir. Halk eğitimine neden gerek duyulduğu ve ilgili eğitim felsefeleri; yetişkinlerde öğrenme konusu özetlenmektedir. Yetişkin eğitiminde kullanılan öğretme yöntemleri ile kullanılan araç-gereçler; yetişkin eğitimcide aranan nitelikler ve yetişkin eğitimcinin görevleri ve yetişkin eğitiminin tarihsel gelişimi özetlenmektedir. Yetişkin eğitimiyle ilgili bu genel bilgilerden sonra, yetişkin eğitimi konusunda Türkiye de ne olup bittiğine değinilmekte; yetişkin eğitiminin tarihsel geçmişi; asal ve kurumsal durum; belli başlı kurumların yetişkin eğitimi etkinlikleri ve uygulamaları ile yetişkin eğitimiyle ilgili sorunlar, gelecek ve öneriler tartışılmaktadır.

Diğer "Rıfat Okçabol" Kitapları:

1. Şaşılacak Ne Var?
    2. Yükseköğretim Sistemimiz
    3. Öğretmen Yetiştirme Sistemimiz
    4. Türkiye Eğitim Sistemi
    5. Halk Eğitimi (Yetişkin Eğitimi)

Halk Eğitimi - Rıfat Okçabol - Ana Fikri Yorumları