Ben Almanyalıyım - Cem Özdemir - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 05-03-2011 (09:20)   Son Mesaj: 05-03-2011 (09:20)    Cevap: 0    Gösterim: 500  

05-03-2011

Ben Almanyalıyım - Cem Özdemir - Ana Fikri

Yayınevi: İletişim Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1999
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Onların hikâyesi 1960 larda başlamıştı. Önce evin erkekleri, sonra kadınlar, çocuklar göç etti. Artık ikinci vatanlarıydı orası . Aradan geçen 30 küsur yıl sonra, aileler genişledi, ilk yerleşenlerin çocukları doğma büyüme Almanyalı şimdi. Altmışlı yılların başında Almanya ya göç başladığında kimse ortaya çıkacak sorunların bu kadar uzun süreceğini ve kalıcı olacağını tahmin etmemişti. Bugün o ülkede doğup büyüyen bir kuşak var, artık yaşadıkları toplumda kendilerini daha iyi bir platformda temsil ediyorlar; sosyal, kültürel ve politik haklarını talep etmekte daha kararlı ve bilinçliler. Alman Parlamentosu na girme başarısını göstermiş ilk Türk olma unvanını elinde bulunduran Yeşil milletvekili Cem Özdemir, kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak, iki kültürün kaynaşma sürecini, en önemli hak olan vatandaşlık hakkının kazanılması yolundaki çabalarını ve mücadelesini anlatıyor.

Ben Almanyalıyım - Cem Özdemir - Ana Fikri Yorumları