BoÄŸaziçi nde Yalılar, Ä°nsanlar - Murat Belge - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   Ä°lk Mesaj: 05-02-2011 (14:20)   Son Mesaj: 05-02-2011 (14:20)    Cevap: 0    Gösterim: 647  

05-02-2011

Boğaziçi nde Yalılar, İnsanlar - Murat Belge - Ana Fikri

Yayınevi: İletişim Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 1997
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bir BoÄŸaziçi Tarihi deÄŸil bu; yalıların mimarÃ* özellikleri üstüne bir kitap da deÄŸil. Yalılardan çok, yalılarda yaÅŸayanların kiÅŸilikleri ve hayatları üstüne bir kitap. Yapmaya çalıştığım ÅŸeyi Çelik Gülersoy a anlattığımda, Anladım demiÅŸti; Binadan çok zina yazacaksın ... Her ne kadar mimarÃ* bir iddiası olmasa da, BoÄŸaz ve yalılarla ilgili bir ÅŸey yazan bir insan, artık iyice sayıları artan yeni, beton, zevksiz yapılarla ilgilenmek istemiyor. Sonunda bina anlatmasan da, anlattığın insanların oturduÄŸu konutlar mimarÃ* özellikleriyle ilginç ve çekici olmalı. Bu zorunlu kararı verince, böyle özelliklere sahip yapıların, birkaç istisna dışında, geçen yüzyıldan kalma olduÄŸu görülüyor. Sözü geçen insanların çoÄŸuda, hiç deÄŸilse doÄŸum yıllarıyla, o yüzyılın insanları. Tabiî epeycesinin hayatı bu yüzyılda da devam etmiÅŸ. Dolayısıyla sonuçta ortaya çıkan ÅŸey, dedikodu düzeyinde bir Ondokuzuncu Yüzyıl Tarihi oluyor ( dedikodu derken bunu küçümsemiyorum, çünkü bence en ciddi tarihçilik en fazla dedikoduyu içermeli). Osmanlı nın son döneminde ve Cumhuriyet boyunca, bu ülkede adı geçen herkes bir ÅŸekilde BoÄŸaziçi yle baÄŸlantılı olmuÅŸ. Fransızca histoire kelimesi hem tarih , hem de hikâye anlamına gelir. Ä°ÅŸte benim bu kitap da tam bu kesiÅŸme noktasına oturmak üzere yazıldı.

Diğer "Murat Belge" Kitapları:

1. Sadık Özben'in Toplu Eserleri 1
    2. İstanbul'un Sayfaları
    3. Balkan Literatures in the Era of Nationalism
    4. İstanbul un Sayfaları
    5. Edebiyat Üstüne Yazılar
    6. Osmanlı da Kurumlar ve Kültür
    7. Tarih Boyunca Yemek Kültürü
    8. BaÅŸka Kentler,BaÅŸka Denizler Cilt 2
    9. BaÅŸka Kentler BaÅŸka Denizler Cilt 1

Boğaziçi nde Yalılar, İnsanlar - Murat Belge - Ana Fikri Yorumları