Bir Yanılsamanın Geleceği/Uygarlık ve Hoşnutsuzluk - Sigmund Freud - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-30-2011 (16:10)   Son Mesaj: 04-30-2011 (16:10)    Cevap: 0    Gösterim: 572  

04-30-2011

Bir Yanılsamanın Geleceği/Uygarlık ve Hoşnutsuzluk - Sigmund Freud - Ana Fikri

Yayınevi: İdea Yayınevi
    Basım Tarihi: Ocak 2000
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Saldırganlık eğiliminin insanda kökensel, bağımsız içgüdüsel bir eğilim olduğu uruş noktasını kabul ediyorum, ve uygarlığın en güçlü engeli onda bulduğu görüşüne geri dönüyorum... Şimdi ekleyebiliriz ki, uygarlık tekil insan bireyleri, ondan sonra aileleri, daha sonra ırkları, halkları, ulusları daha büyük bir birliğe, insanlık birliğine kaynaştırmayı isteyen Eros un hizmetindeki bir süreçtir. Bunun için olması gerektiğini bilmiyoruz; bu tam olarak Eros un işidir. Bu insan kitlelerinin libidinal olarak birbirlerine bağlanmaları gerekecektir; yalnızca zorunluluk emek topluluğunun üstünlüğü onları birarada tutmayacaktır. Ama insanın doğal saldırganlık içgüdüsü, birinin herkese ve herkesin birine karşı düşmanlığı bu uygarlık izlencesinin karşısında durur. Bu saldırganlık içgüdüsü Eros un yanında bulduğumuz ve dünya egemenliğini onunla paylaşan ölüm içgüdüsünün türevi ve başlıca temsilcisidir. Ve şimdi, sanırım, uygarlığın gelişiminin anlamını bundan böyle bizim için bulanık değldir. Bize, insan soyunun ortasında yer aldığı biçimiyle, Eros ve Ölü arasındaki, yaşam içgüdüsü ve ölüm içgüdüsü arasındaki kavgayı göstermelidir. Bu kavga genel olarak yaşamın özsel içeriğidir, ve bu nedenle ekinsel gelişim kısaca insan türünün yaşam kavgası olarak betimlenebilir. Ve Devlerin bu kavgasını çocuk bakıcılarımız Gökler üzerine ninni söylemekle yatıştırmaya çalışırlar.

Diğer "Sigmund Freud" Kitapları:

1. Çocukta Fobinin Analizi
    2. Totem ve Tabu
    3. Uygarlık Toplum ve Din
    4. Neden Savaş?
    5. Sanrı ve Düş "Gradiva
    6. Dinin Kökenleri
    7. Metapsikoloji Haz İlkesinin Ötesinde Ego ve İd ve
    8. Histeri Üzerine Çalışmalar
    9. Haz İlkesinin Ötesinde Ben ve İd

Bir Yanılsamanın Geleceği/Uygarlık ve Hoşnutsuzluk - Sigmund Freud - Ana Fikri Yorumları