Ben ve Öteki - Tahsin Yücel - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-29-2011 (13:00)   Son Mesaj: 04-29-2011 (13:00)    Cevap: 0    Gösterim: 728  

04-29-2011

Ben ve Öteki - Tahsin Yücel - Ana Fikri

Yayınevi: Can Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 1998
    Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Ben ve Öteki nin ilk öykülerini yazmaya giriştiğimde, üç öykü kitabı, bir de roman yayımlamıştım; ama, nice yıldır, benim için gerçek yazarlık serüveninin bu kitapla başladığını düşünürüm. Onu öncekilerden ayıran, özelliklerden ayıran özellikler, örneğin: öykülerin değişmez anlatıcısını bütünleyen değişmez gözlemci, gözlemciyi yönlendiren bireysel açılmalar, nerdeyse kesintisiz bir sorgulama biçiminde gelişen anlatım ve kurgu, önceden karalaştırılmış öğeler değildi; bunlar, şöyle bir sezinlenmiş çocukluk evrenini, yani öte geçmeyi ve söylensel kişilerini yeniden kurmaya çalışırken, yolculuk sırasında oluşturmak zorunda kaldığım araçlardı. Bu bakımdan, Ben ve Öteki benim için bir okul oldu: anlatı kişilerinin, zamanın, uzamın, kurgunun ve biçemin mantığını her şeyden çok onu yazarken kavradım.Yazınsal değerine gelince, bu konuda söz söylemek bana düşmez. Ama, öyle sanıyorum ki, Oğuz Demiralp in Bupulamak ından Rafael Capintero Ortega nın Madrid Üniversitesi nde verdiği doktora tezine kadar, bu kitap ve öyküleri üzerine yazılmış bunca inceleme ve eleştirinin niteliği en azından, kendisini getiren serüvenin üzerinde durulmaya değer bir süreç olduğunu gösteriyor.

Diğer "Tahsin Yücel" Kitapları:

1. Sonuncu
    2. Yazının Sınırları
    3. Haney Yaşamalı
    4. Golyan Devrimi
    5. Dil Devrimi ve Sonuçları
    6. Eleştiri Kuramları
    7. Gökdelen
    8. Göstergeler
    9. Yazın Gene Yazın

Ben ve Öteki - Tahsin Yücel - Ana Fikri Yorumları