Çocuk Adları Sözlüğü - Ali Püsküllüoğlu - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-28-2011 (17:20)   Son Mesaj: 04-28-2011 (17:20)    Cevap: 0    Gösterim: 762  

04-28-2011

Çocuk Adları Sözlüğü - Ali Püsküllüoğlu - Ana Fikri

Yayınevi: Özgür Yayınları
    Basım Tarihi: Mayıs 1998
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Bebek bekleyen bir ailede, anne ve baba, varsa büyükanneler, büyükbabalar, ötek yakınlar bebeğe bir ad bulmak için çırpınırlar. Birçok ad önerilir, "Kız olursa şu, oğlan olursa bu, olsun" diye. Birinin beğendiği, güzel bulduğu adı öteki beğenmez, ötekinin bulduğu seçtiği adı beriki beğenmez... Ailede, çocuk doğuncaya değin birçok ad üzerinde durulur; bebek doğunca da bu adlardan biri seçilir ve çocuğa ad olarak verilir. Ad bulma sorunu da böylece sona ermiş olur. Ama ad seçmek, ad bulmak hiç de kolay bir şey değildir. Bir arkadaşım çocuğu neredeyse yaşına basmak üzeredir de, daha ona bir ad seçememiştir. Hele ki, annesi doğumda bir göbek adı seçmiştir de, çocukcağız onunla çağrılmaktadır. Arkadaşıma, çocuğuna koyması için birçok ad önerdim, hiçbirini beğendiremedim. Bunun üzerine, oturup bu çalışmayı yaptım, binlerce ad içinden bu adları seçtim. Burada, "kız çocuklar için" binden çok "erkek çocuklar için" de üç binden çok ad var. Umarım, sevgili arkadaşım bunlardan birini seçer çocuğuna.

Diğer "Ali Püsküllüoğlu" Kitapları:

1. Türk Halk Öyküleri
    2. Yaşar Kemal Sözlüğü
    3. İlköğretim İçin Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü
    4. İlköğretim 6 ,7,8. Sınıflar İçin Türkçe Sözlük
    5. Öğrenciler İçin Resimli Türkçe Sözlük
    6. Yazım Kılavuzu
    7. Temel Deyimler Sözlüğü
    8. Seçme Atasözleri Sözlüğü

Çocuk Adları Sözlüğü - Ali Püsküllüoğlu - Ana Fikri Yorumları