Ha Wer Delal - Eminé Perixané nin Hayatı - Hüseyin Demirer - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-28-2011 (01:40)   Son Mesaj: 04-28-2011 (01:40)    Cevap: 0    Gösterim: 961  

04-28-2011

Ha Wer Delal - Eminé Perixané nin Hayatı - Hüseyin Demirer - Ana Fikri

Ha Wer Delal - Eminé Perixané nin Hayatı - Hüseyin Demirer - Özeti, Ha Wer Delal - Eminé Perixané nin Hayatı Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Avesta Yayınları
    Basım Tarihi: Ocak 2009
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Sürgünden İnfaza Bir Kürt Beyinin Dramatik ÖyküsüBatman ve çevresinde yerleşik bulunan Raman aşiretinin ünlü reisi Emînê Perîxanê nin hayatını konu alan Ha wer delal adlı kitap Avesta yayınlarında çıktı. Ramanlı Emin olarak da bilinen Emînê Perîxanê nin oğlu Hüseyin Demirer tarafından yazılan kitapta Diyarbakır daki Ermeni katliamından Şeyh Said isyanına, Suriye deki sürgün günlerinden af yasası yla dönüşe ve dramatik son; bir köprü altında infaz edilişine kadar birçok gözler önüne seriliyor.Hatıra ve araştırma notlarımı biraraya getirdiğim zaman, yalnız familemizi değil herkesin ilgisini çekecek bir roman ortaya çıktı. İki asır devam eden, dört çağ ve sekiz neslin, ibret veren tatlı-acı serüvenlerini kapsamaktadır.Duyduklarımı, gördüklerimi, verdiğim sözün ışığı altında bütün açıklığı ile hakikatleri yazacağım için, bazı akrabalar yadırgayabilir. Atalarının cahilce hareketlerini açıkladığım için bana kızabilirler. Bunlardan özür dilerken, açıklamalarımın onlar için de bir ibret kaynağı olacağından, beni bağışlayacaklarına inanıyorum.Bu kitap, tarihi olayların, gizli kalmış yüzünü bütün açıklığıyla ortaya koyacaktır. Hakikatler acı olurmuş, doğru. Fakat geçmişte öyle ilginç ve enteresan olaylar vardır ki hiçbir roman bu heyecanı veremez. O devirlerin siyasi kepazeliği, okuyucuları, o çağın gizli kalmış gaddarlıklarını ve oligarşi hareketleri hakkında tenvir edecektir. Hakikatleri kendi çıkarları için nasıl gizledikleri, hile ve desiselerle üst makamları, uydurma bilgilerle nasıl uyuttukları hakkında, yöneticilerin iğrenç ve adi hareketlerini ibretle gözler önüne serecektir.

Ha Wer Delal - Eminé Perixané nin Hayatı - Hüseyin Demirer - Ana Fikri Yorumları