Çeçen Masalları - Siracdin Elmurzayev - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-23-2011 (14:30)   Son Mesaj: 04-23-2011 (14:30)    Cevap: 0    Gösterim: 679  

04-23-2011

Çeçen Masalları - Siracdin Elmurzayev - Ana Fikri

Yayınevi: Okyanus Yayınları
    Basım Tarihi: Ekim 2001
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Uyuza yakalanan keçi gibi derisinde tüy kalmamış, gücünü kuvvetini yitirmiş, artık kurbanını avlayamayacak kadar yaşlanıp çirkinleşmiş olan kurt kendi kendisine şöyle demiş: "Dünyada pek fazla günah işledim. Sayılamayacak kadar keçi-koyun boğdum. Nice at ve sığır öldürdüm. İnsanlara da fazlasıyla zararım dokundu. Allah gühanlarımı bağışlamazsa mezarda yatacak yer bulamam. Ahireti kocadım. Neredeyse bunayacağım. Hayatıma yeniden bir çeki düzen vermeliyim." Bütün bunları düşüne duran kocamış kurdun aklına Hicaz a gitmek gelmiş. Başına bir sarık geçirip de ortalıkta dolaşmaya başlayınca, "Hacı Kurt a yiyecek vermek sevaptır", diyerek herkesin kendisini besleyeceğini sanıyormuş. Nitekim kocamış kurt huşu içinde zikirler edip yola çıkmış... İşte size Çeçen-İnguş halklarının o güzelim masal ve anlatılarından özenle seçilmiş bir demet.

Çeçen Masalları - Siracdin Elmurzayev - Ana Fikri Yorumları