Bozkurt Duruşu - N.Çağlar - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-22-2011 (10:20)   Son Mesaj: 04-22-2011 (10:20)    Cevap: 0    Gösterim: 527  

04-22-2011

Bozkurt Duruşu - N.Çağlar - Ana Fikri

Yayınevi: Bilge Karınca Yayınları
    Basım Tarihi: Temmuz 2009
    Kitap Türü: Şiir / Edebiyat

Türk insanı olarak çok üstün hasletlerimizin yanında çok önemli eksikliklerimiz de olmuştur. Bu eksikliklerimizin başında TÜRK DİLİ ni koruyup, geliştirip yarınlara taşıyamamak ve o kadar çok tarihi olay yaratmamıza rağmen tarihimizi yazamanıak.Selçuklular döneminde eğitim öğretim dilinin Farsça olması ile başlayan dil kaybımız Cumhuriyet dönemine kadar sürmüştür. Yüzyıllar boyu egemenliğimiz altında yaşayan hiçbir ülkeye kendi dilimizi öğretememişiz. Bin iki yüz yıl boyunca Türk coğrafyasında bizim hakimiyetimiz alanında yaşayan Suriye de bugün hiç kimse Türkçe konuşamıyor ama, çok kısa bir süre Fransa ya bağlı kalmasına rağen bugün hemen herkes Fransızca konuşabilmektedir. Bir başka örneği Cezayir de de görebiliriz. Arabistan da günlük Arapça gazetelerin yanında bir de ingilizce gazete çıkar ve hemen hemen her Arap İngilizce konuşur.Araştırmacı yazar-şair dostum Nalı Çağlar işte bu eksikliklerimizin bilincinde olduğu ve yüreği Türkçe vurduğu içindir ki, yazdığı şiirlerde Güzel Türkçemizin dışında sözcük kullanmamaya büyük özen göstermiştir.Dilin milliyet olduğu şuuru içerisinde ve düşlerini dahi Türkçe gören Turan Ülküsü nün yılmaz savaşçısı dostumun daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Ve kendisini tüm yüreğimle kutluyorum.Dursun ELMAS

Bozkurt Duruşu - N.Çağlar - Ana Fikri Yorumları