Cranwell Hatıraları / Bir Havacı Teğmenin Güncesi - Canip Orhun - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-19-2011 (23:40)   Son Mesaj: 04-19-2011 (23:40)    Cevap: 0    Gösterim: 830  

04-19-2011

Cranwell Hatıraları / Bir Havacı Teğmenin Güncesi - Canip Orhun - Ana Fikri

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
    Basım Tarihi: Temmuz 2004
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

"Şu an 1944 ü düşünüyorum. Muvaffakıyetle dolu bir sene diyebilirim, zira İlk Uçuş Mektebi ni ve Hizmet Uçuş Mektebi ni aynı derece ile bitirdim, tabir olarak kanat aldım, her arkadaşım gibi. Nihayet tekamül uçuşumu da 40 saate pek yakın olarak dün gece bitirdim sayabilirim. Bir seneyi biraz aşan bir müddet zarfında 350 saat uçuşu olan bir pilot olarak vatana dönmeye hazırım." Hava Teğmeni Canip Orhun un güncesi İkinci Dünya Savaşı bütün hızıyla sürerken havacılık ve uçuş eğitimi için gönderildiği İngiltere ye gitmek üzere trenle Ankara dan ayrıldığı 1 Mart 1943 günü başlıyor. Akdeniz in Almanlar tarafından kapatılmış olması nedeniyle Süveyş e kadar tren ve kara yoluyla, Süveyş ten Liverpool a kadar Kızıldeniz ve Ümit Burnu üzerinden gemiyle toplam üç buçuk ay süren İngiltere yolculuğunu, İngiltere de Torquay ve Cranwell deki iki yıla yaklaşan pilotluk eğitimini, bu kez Akdeniz üzerinden dönüş yolculuğunu ve Kütahya 2. Tayyare Alayı ndaki görevinin ilk aylarını kapsayarak 20 Ekim 1945 te sona eriyor. Canip Orhun güncesinde yalnızca gördüklerini, yaşadıklarını aktarmakla yetinmiyor; genç bir subay olarak duygularını, düşüncelerini, tepkilerini de yansıtıyor.

Cranwell Hatıraları / Bir Havacı Teğmenin Güncesi - Canip Orhun - Ana Fikri Yorumları