Bay Sinema / Türker İnanoğlu - Giovanni Scognamillo - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 04-19-2011 (10:40)   Son Mesaj: 04-19-2011 (10:40)    Cevap: 0    Gösterim: 599  

04-19-2011

Bay Sinema / Türker İnanoğlu - Giovanni Scognamillo - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Nisan 2004
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Son Bir Not Bu kitabın yazılışı beş yıl sürdü, büyük bir hız ve heyecanla başladı; üst üste yapılan görüşmelerle... Sonra, İnanoğlu her zaman çok meşgul bir adam olduğundan, duraklamalar oldu; yazılanlar yeniden yazıldı, eklemeler yapıldı, bu eklere başka ekler eklendi, kimi bölümler kısa geldi, uzatıldı. Sonra... Kimi bölümler kısa geldi, birleştirildi. Müsveddeleri her okuduğunda İnanoğlu nun aklına başka ve yeni anılar, olaylar geldi, onları ekledik, kimilerini değiştirdik. Gördüğünüz gibi, Türk sinema tarihinin büyük bir dönemini her yönüyle ele alan, bol resimli, bol belgeli bu kitap yaşayan bir büyük sinema adamının anlatımıyla görkemli bir belgesel anı albümüne dönüştü. Bu kitap hazırlanırken Bay Sinema nın geniş hatta çok geniş resim, kupür arşivi tarandı, listeler çıkarıldı, eksik görünen resimler, afişler temin edildi; günler, haftalar, aylar ve seneler geçti. Zaman oldu çok şikayetçi oldum, zaman oldu neredeyse kitaptan koptum araya başka kitap çalışmalarım girdiği için... Ara sıra İnanoğlu nu ben suçladım ya da o beni suçladı. Şu oldu, bu oldu, yazıldı, çizildi, yeniden yazıldı, yeniden çizildi, sayfa düzenleri değişti, resimler gitti geldi ve bir gün karşımda büyük boy beş yüz küsur sayfalık bir kitap buldum. Sonunda Bay Sinema noktalanmış, son (sandığım) ekler yapılmıştı. Rahat bir nefes almak hakkımızdı. Kitaba baktığımda son derece memnunum, eminim Türker İnanoğlu da öyle. Çok eski bir tasarımızdı "Türker İnanoğlu kitabı" şimdi gerçek oldu. Ve tevazu bir yana, kanımca çok da iyi oldu.

Diğer "Giovanni Scognamillo" Kitapları:

1. Cadde-i Kebir de Sinema
    2. Batı Sinemasında Türkiye Ve Türkler
    3. Dehşet Öyküleri
    4. Canavarlar Yaratıklar Manyaklar
    5. Türk Sinemasında Şener Şen
    6. Türk Sinema Tarihi
    7. Ziyaretçiler
    8. Erotik Türk Sineması

Bay Sinema / Türker İnanoğlu - Giovanni Scognamillo - Ana Fikri Yorumları