Çanakkale Savaşanlar Anlatıyor - Ruşen Eşref - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-18-2011 (10:50)   Son Mesaj: 04-18-2011 (10:50)    Cevap: 0    Gösterim: 600  

04-18-2011

Çanakkale Savaşanlar Anlatıyor - Ruşen Eşref - Ana Fikri

Yayınevi: Örgün Yayınevi
    Basım Tarihi: Mart 2006
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

- E sen nerelisin bakalım, ağam? diye sordum. - Afyon Karahisar ın Sandıklı kazasının Kusura kariyesinden Hüseyin oğlu Mustafa. - Rütben? - Onbaşı. - Sen de Çanakkale de bulundun, demek! - Evet efendim, bulunduk. - Yaralandın mı? - Evet, kolumdan, bileğimden, parmağımdan. - Ne ile yaralandın? - Misket parçasıyla, şarapnel misketinin parçasıyla. - Hangi taraftaydın? - Seddülbahir tarafındaydım. "Donuz deresi"nden girdik, "Kanlı dere"ye çıktık; Kirte köyünün alt yanında "Kanlı dere" vardı; işte oraya!.. - Derler ki muharebede bizim askerlerin gözüne yeşil sarıklı askerler görünürmüş; siz de gördünüz mü onlardan? - Hayır efendim, biz görmedik. Yalnız kuşlar vardı. Yeşil yeşil. Ateşin arasında gezerlerdi. Sonra zeytin ağaçlarına konarlardı. Başka bir şey görmedik. İşte o zeytin ağaçlarını kurşun, gülle kırmış, yıkmış, dalını budağını karıştırmış. O yeşil kuşlar oraya konarlardı. Kurşun murşun, Allah tarafından, onlara dokunmuyordu.

Diğer "Ruşen Eşref" Kitapları:

1. Mustafa Kemal Çanakkale yi Anlatıyor - Cep Boy
    2. Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal İle Mülakat
    3. Mustafa Kemal Çanakkale yi Anlatıyor

Çanakkale Savaşanlar Anlatıyor - Ruşen Eşref - Ana Fikri Yorumları