Cumhuriyet i Çok Sevmiştim! - Hasan Cemal - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-15-2011 (07:40)   Son Mesaj: 04-15-2011 (07:40)    Cevap: 0    Gösterim: 575  

04-15-2011

Cumhuriyet i Çok Sevmiştim! - Hasan Cemal - Ana Fikri

Yayınevi: Doğan Kitap
    Basım Tarihi: Aralık 2005
    Kitap Türü: Anı / Edebiyat

Bu kitap sadece Cumhuriyet Gazetesi nde Eski ile Yeni arasında yaşanan bir İç Savaş ın perde arkası değildir. Çünkü Cumhuriyet, yalnız Cumhuriyet değildir. Aynı zamanda Kemalizm in, Türk radikalizminin en önde gelen kalelerinden biridir. Adını Atatürk ün koymuş olduğu, 81 yıldır varlığını koruyabilmiş, Cumhuriyet rejimiyle yaşıt ender kurumlarımızdan biridir. Onun için bu gazetede neyin olup bittiğini öğrenmek, size, bunca yıldır Türkiye yi sarsan rejim mücadelelerinin, demokrasi kavgalarının, yenileşme ve reform sancılarını ipuçlarını da verecektir. Hatta bugünlere kadar sarkan Avrupa Birliği kavgalarının, Kızılelma arayışlarının, Cumhuriyet-Demokrasi çekişmelerinin içyüzüne ışık tutacaktır. Bir başka deyişle, güncel politikayı daha iyi anlamak isteyenlere bu kitap yeni bir derinlik kazandırabilir. Ayrıca gazeteci milletinin renkli curcunası ile ciddi gazeteciliğin günümüzde aşınmaya yüz tutan anlamı da yer alıyor bu kitapta.

Diğer "Hasan Cemal" Kitapları:

1. Türkiye'nin Asker Sorunu
    2. Cumhuriyet Gazetesi ndeki "İç Savaş"ın Perde Arkas
    3. Cumhuriyet Gazetesi ndeki "İç Savaş"ın Perde Arkas
    4. Cumhuriyet Gazetesi ndeki "İç Savaş"ın Perde Arkas
    5. Özal Hikayesi
    6. Tarihi Yaşarken Yakalamak
    7. Demokrasi Korkusu: 12 Eylül Günlüğü
    8. Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım

Cumhuriyet i Çok Sevmiştim! - Hasan Cemal - Ana Fikri Yorumları