Hayatı Seviyorlardı / Fransız Direnişçilerinin Son - Tektaş Ağaoğlu - Ana Fikri   Konuyu açan: Enesce   İlk Mesaj: 04-14-2011 (03:50)   Son Mesaj: 04-14-2011 (03:50)    Cevap: 0    Gösterim: 539  

04-14-2011

Hayatı Seviyorlardı / Fransız Direnişçilerinin Son - Tektaş Ağaoğlu - Ana Fikri

Yayınevi: Pencere Yayınları
    Basım Tarihi: Haziran 1994
    Kitap Türü: Öykü / Edebiyat

Kırk yıldır kaç kez yeniden okudum bu kitapta toplanan şiirleri! Bugün onlarla ilk kez karşılaşıp da etkilenmeyecek bir kişi olabileceğini düşünemiyorum. Bu mektupları yazanlar birkaç saat -bazen birkaç dakika- sonra ölüme gittiler; kimi kurşuna dizildi, kiminin kafası kesildi. Böyle bir anda cümlelerin kıvraklığıyla ya da kalemlerin musikisyle uğraşmak kimin aklına gelirdi? Yazan bir daha yazamayacağını biliyor. Elveda demenin sadeliğinde, hayatına ve ölümünün anlamına dair yargısını dile getiriyor. Ölümü kılları kıpırdamadan kabullendirler, çünkü ölüm onlar için mücadelenin gelişmeasi demekti, yeni savaşçılar yetiştirecekti mutlaka ve çünkü bu anlamda bereketliydi ölüm: Elbette yaşamak isterdim. Ama bütün kalbimle dileğim o ki, ölümüm bir işe yarasın. (Guy Moquet) Bu kahramanlık derlemesi bir kahramanlık ve yücelik antolojisidir.Etienne Fajon

Hayatı Seviyorlardı / Fransız Direnişçilerinin Son - Tektaş Ağaoğlu - Ana Fikri Yorumları