Gödel, Escher, Bach - Douglas Hofstadter - Ana Fikri   Konuyu açan: tasfirin77   İlk Mesaj: 04-13-2011 (09:50)   Son Mesaj: 04-13-2011 (09:50)    Cevap: 0    Gösterim: 612  

04-13-2011

Gödel, Escher, Bach - Douglas Hofstadter - Ana Fikri

Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
    Basım Tarihi: Temmuz 2001
    Kitap Türü: Mantık / Felsefe

Felsefe, psikoloji, karşılaştırmalı edebiyat, bilim tarihi ve felsefesi, bilgisayar ve bilişim bilimleri, müzik ve elbette matematik gibi pek çok alanda öncü araştırmalar yapan Hofstadter, kitabevlerinde hangi rafa konacağına bile henüz karar verilmemiş GEB için şöyle diyor: "Gödel, Escher, Bach ben ya da bilinçlilik sözcüğü çevresinde gezinir. Düşünmenin diplerinde bir yerdeki, güçlükle anladığımız örtük mekanizmalarla nasıl ortaya çıktığını ele alır. Yalnızca düşünmenin değil, benlik duygumuzun ve bilinçliliğimizin farkında oluşumuzun bizi diğer karmaşık şeylerden ayrı kıldığını vurgular. Benliğin ve ruhun ne olduğunu kavramak istedim" Pulutzer ödülünü aldığından bu yana, sibernetik, yapay zeka ve bilgisayarlarla içli dışlı herkesin kutsal kitabı sayılan GEB akıcılığı, dehası, değişik fikirleri ustalıkla kaynaştırması açısından ancak Lewis Carroll un yapıtlarıyla karşılaştırılabilir. Hiç karşılaşmadığınız türden, kitap ötesi bir kitap: meta-kitap. "Ancak birkaç on yılda bir, beklenmedik bir yazar bu türden derinlik, berraklık, zeka, güzellik ve benzersizlik taşıyan bir kitapla çıkagelir." - Martin Gardner- "Büyük bir kitap ve büyük bir keyif." - New Statesman- "Muhteşem, soluk kesici... harika bir tour de force... şehrin en iyi okulunda birinci sınıf bir eğitim görmüşsünüz duygusu veriyor." - New Stakesman- "Gödel, Escher, Bach tek bir kitabın iki kapağı arasında insanın olması için gereken tüm eğitimi içeriyor. Issız bir adaya yapacağım yolculukta bana güneş, kum, su ve GEB i verirseniz bundan sonraki yaşamımı mutluluk içinde geçirebilirim." - John L. Casti, Nature- "Modern yazında eşi benzeri bulunmayan parlak, yaratıcı ve oldukça kişisel bir bireşim." - The American Mathematical Monthly- "Hiç bu kitaba benzer bir şeye rastlamamıştım. Hoş bir canlılığı, kusursuz bir parlaklığı var ve bence bir klasik olacak." - Jeremy Bernstein- "Ders kitabı olduğu kadar eğlenceli bir kitap olmayı da başarmış, her yöne yayılan devasa bir mucize, bir felsefe kitabı." - Altanta Journal - Constitution- "Zeka nın zaferi, virtiözlük düzeyinde bir performans." - Parabola- "Gödel, Escher, Bach, günümüz okuru için anlaması çok güç kavramların utku dolu bir sunumudur. Ondan önce ya da sonra bilgisayar biliminde bir benzeri olmadı ve olmayacak." - Ernest Davis, IEEE Expert- "Soluk kesici, zorlayıcı, hazine gibi... Hofstadter okuru türlü oyunlarla sınıyor." - New York Review of Books Ödüller: Pulitzer Ödülü, 1979

Gödel, Escher, Bach - Douglas Hofstadter - Ana Fikri Yorumları